Hvězdné války v podání USAF - energetické zbraně na scéně

Hvězdné války v podání USAF - energetické zbraně na scéně
Autor fotografie: Lockheed Martin|Popisek: Vizualizace stíhače F-16 s laserovou zbraní
13 / 07 / 2022, 13:00

Americké letectvo má důvod k radosti, byla mu dodána první vysokoenergetická laserová zbraň, která může být ve stíhači nesena v podvěšeném kontejneru (podu). Informoval o tom server The Drive.

Americké letectvo může slavit dílčí vítězství - byl mu dodán vysokoenergetická laserová zbraň LANCE (The Laser Advancements for the Next-generation Compact Environments) od společnosti Lockheed Martin, uvedl server The Drive. Zbraň se nyní podrobí operačnímu testování. Pokud vše půjde podle plánu, tak by laserová zbraň mohla být nesena americkými stíhači právě v podvěšeném kontejneru.

Zatím není známo, jaký výkon bude LANCE mít, ale hovoří se o tom, že pod 100 kW. LANCE vzniká v rámci širšího programu SHIELD, do něhož je kromě již zmíněného Lockheedu zapojena i společnost Boeing  a Northrop Grumman. Každá z firem je pověřena vývojem určité komponenty. Samotný vývoj laseru má na starosti Lockheed, Boeing pracuje na integraci zbraně do podvěšeného kontejneru a Northrop Grumman je zodpovědná za zaměřovací systém.

Starší vizualizace společnosti Lockheed Martin ukázala, že laserovou zbraň unese F-16, nicméně se hovoří také o F-15 jako možném nosiči zbraně, současně je pravděpodobné, že poté, co by zbraň byla certifikována, časem by tvořila součást výzbroje nejnovějších stíhačů, ať již F-18 Super Hornet, nebo F-35.

Vysoce výkonné laserové zbraně mají sloužit kromě jiného k obraně letounů proti raketám nepřítele. Vývoj vysokoenergetických zbraňových prostředků je vnímán odbornou veřejností jako výzva, protože by byly připevněny na letounech a nikoliv jen na válečných plavidlech či vozidlech. Právě v prvopočátcích je jejich energetická spotřeba a konstrukce předurčovala k instalaci na lodích.

Lockheed Martin pracuje na laserové zbrani od roku 2017 a je nepochybné, že laserové technologie budou hrát v příštích letech klíčovou úlohu. Zároveň je i možné, že laserové zbraně budou tvořit součást výzbroje vybraných amerických stíhačů v roce 2023. Není tedy otázkou, zda laserové zbraně někdy uvidíme připevněné na stíhačích, ale kdy se tak stane.

Vysokoenergetické zbraně totiž mají své neoddiskutovatelné přednosti - nejsou omezeny počtem munice, ale jen množstvím energie, kterou letoun vygeneruje v přijatelném času. Výhodou laserových či jiných energetických (pulsních) zbraní je rychlost a přesnost zásahu, mohou však být ovlivněny klimatickými podmínkami a samozřejmě závisí na zdroji elektřiny. Řízená střela může útočit i na cíle za horizontem, paprsek laseru je rychlejší, ale musí být zaměřen na cíl.

USA věnují laserovým technologiím velkou pozornost, a to i na moři. Tam je vyvíjen námořní laser LWSD, který byl úspěšně otestován před dvěma lety na výsadkové lodi USS Portland. Síla laseru byla odhadnuta na 150 kW. Americké námořnictvo již v roce 2017 otestovalo v Perském zálivu první aktivní laserovou zbraň za 40 milionů dolarů, která se zaměřuje na sestřelení dronů, ale i na další cíle.



Zdroj: The Drive

Tagy článku

-->