foto: Redakce SM/Hybrid PVO Leopard 2 a Skyranger 35
Rheinmetall se v Paříži pochlubil zcela novým a dost originálním systémem, který přímo reaguje směrem k událostem na Ukrajině posledních dvou let. Bezpilotní prostředky začínají určovat vývoj inovací zbrojního průmyslu.
Kde jsou nyní turecké Bayraktary, jež byly na počátku války na Ukrajině jedním ze symbolů konfliktu? Zjednodušeně řečeno jsou moc drahé a vystřídaly je především neporovnatelně levnější a menší FPV drony. V současnosti se na východní Ukrajině už neřeší jednotlivá UAV, ale tisíce dronů denně ve vzduchu a nadcházející taktika celých rojů UAV s královnou ve středu. Ta bude působit jako řídící centrum, které aktivuje své trubce až těsně před cílem. V současnosti však ani jedna strana proti bezpilotním prostředkům nemá adekvátní obranu.
Hybrid Leopardu a Skyrangeru budoucností proti UAV
Pokud vynecháme problematiku řídících systémů a velkých přehledových radarů, jednou ze zcela jasných cest budoucnosti obrany proti UAV jsou mobilní prostředky protivzdušné obrany s detekcí krátkého dosahu. Aktuálně přišlo na trh BAE Systems s Tridonem Mk2, velmi zajímavým projektem kolového prostředku. Jenže Rheinmetall přichází s pásovou platformou na podvozku Leopardu 2 od KMW. Oba stroje jsou věcí budoucnosti. Začíná být zcela jasné, že i jednotky o velikosti čety budou muset mít protivzdušný doprovod. Aktivní ochrana, jakkoli kvalitní, bezpečnost proti rojům dronů neposkytne. Bude třeba vozidlo s kvalitním radarem krátkého dosahu, systémem s vysokou výpočetní rychlostí a automatickým zaměřovacím systémem.

K těmto atributům koneckonců již výrobci aktuálně směřují. Prototypem je fakticky prastarý německý Gepard, který se jeví jako nejúčinnější mobilni prostředek PVO na Ukrajině vůbec. Ten je schopen zachytit dron, předat souřadnice systému a o zneškodnení UAV se následně postará rychlopalné dělo. Dron tak nemá šanci. Věžová nástavba Skyrangeru 35 má revolverový kanón ráže 35 mm s elevací až 85 stupňů nahoru. Věž váží 4,5 tuny, je ovládána dvěma operátory a dělo používá munici budoucnosti proti UAV, AHEAD (Advanced Hit Efficiency And Destruction). Rychlopalná záležitost s časovačem a výbuchem granátu poblíž cíle s tím, že se do vzduchu rozletí oblak drobných projektilů. Relativně křehké drony nemají šanci.
Skyranger jako C-RAM proti UAV
Takže Skyranger 35 fakticky plní roli C-RAM, tedy prostředku, jenž zasáhne střelu z minometu, děla nebo dron ještě před dopadem. Standardní palba je 200 ran za minutu, ale lze střílet s kadencí 1 000 ran za šedesát sekund. Jestliže má každý granát v sobě minimálně stovky projektilů, asi si dokážete představit, co to ve vzduchu udělá. Přežijí jen silně pancéřované prostředky nebo stroje ve výšce nad 4 000 metrů, kam Skyranger 35 již nedosáhne. Radar má dosah 30 kilometrů a systém má k dispozici laserový dálkoměr. Věž unese 252 nábojů. V případě, že bude jednotka napadena jakkoli velkým rojem dronů, hybrid Leopardu a věže ho spolehlivě vyřídí.

V září 2023 Rheinmetall představil Skyranger 35 s aktivním skenovacím radarem Oerlikon AMMR, který detekuje v dosahu 5 km malé drony a do 20 km letadla. Army Recognition uvádí, že podvozek z Leopardu 2 je již používán u řady platforem jako je třeba ženijní obrněné vozidlo AEV 3 Kodiak nebo multifunkční obrněné podpůrné vozidlo WISENT 2. Dokonce došlo k tomu, že na Eurosatory se objevil Panther Evo s podvozkem z Leopardu 2A4 a věží KF51 Panther. Jenže Rheinmetall se logicky chce zbavit závislosti na KNDS (bývalé KMW) a instaluje Skyrangery na své platformy. Tedy podvozky bojového vozidla pěchoty Boxer, Lynx a nakonec také na svůj budoucí tank KF51.
Zbrojní průmysl vždy jako první vyhodnotí trendy ve vybavení armád. Tady to prakticky ani není těžké. Rusové i Ukrajinci si s UAV neví rady a požadavky armád budou jasné, ochrana proti dronům, a především ta aktivní. Otázka zní, co dělá MO ČR, protože prostředky PVO proti UAV nejsou na pořadu dne. I Slováci si koupili špičkový systém Mantis. U nás se však obrana proti UAV zatím příliš neřeší, což by se však do budoucnosti nejspíš mělo změnit.
Tagy