Jiří Hynek: Nepřítomnost izraelských firem na Eurosatory mě překvapila. Je to popření francouzských principů a tradic

Jiří Hynek: Nepřítomnost izraelských firem na Eurosatory mě překvapila. Je to popření francouzských principů a tradic
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Jiří Hynek (vpravo)
25 / 06 / 2024, 20:00

Během veletrhu Eurosatory 2024 jsme měli možnost krátce vyzpovídat prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu, pana Jiřího Hynka. Kromě ocenění atraktivní české účasti vyzdvihl problém zákazu pro společnosti z Izraele, který bude zřejmě mít ještě soudní dohru.

Dobrý den. Jsme uprostřed druhého dne veletrhu Eurosatory 2024 a v našem diskusním koutku vítám prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky pana Jiřího Hynka, dobrý den.

 

Dobrý den.

 

Jak hodnotíte dosavadní průběh veletrhu a co vlastně můžeme od této akce letos očekávat?

 

V prvé řadě bych chtěl poděkovat všem, kteří se podíleli na výstavbě Českého národního pavilonu, protože je opravdu perfektní, velký a naprosto důstojný. V České republice máme kvalitní produkty, máme silný obranný a bezpečnostní průmysl a potřebujeme takové veletrhy k tomu, abychom se ještě více prosadili na zahraničních trzích. Když to bylo jako v minulosti jak se říká „u snědeného krámu“, neměli jsme důstojné prostory. Nyní je konečně máme a jsem přesvědčen, že budeme obchodně úspěšní.

Pandur 6x6 s minometem Crossbow

Kolik českých firem se účastní letošního programu?

 

České firmy, kromě těch, které jsou na českém pavilonu, ať už v rámci oficiální české výpravy nebo v rámci AOBP, nebo třetí část pod Czech Trade. Pak tady máme ještě velký stánek Czechoslovak Group, velký stánek Colt CZ Group, prezentace STV Group a mnoha dalších. Je tu ještě několik firem, které jsou mimo tento pavilon, protože spolupracují třeba s nějakými zahraničními partnery. Jsou to desítky českých firem, které se tohoto veletrhu účastní.

 

A než se dostaneme k těm zahraničním, které také samozřejmě nabízejí atraktivní produkty, co vás zaujalo v nabídce českých firem? Je něco co byste specificky vyzdvihl?

 

Tak určitě představení, u České zbrojovky, nového BRENu 3, nebo nová Tatra Force, výborný nákladní automobil. Ale je tady celá řada drobných produktů. Mě třeba zaujala u Agentfly jejich kvadrokoptéra, vyzkoušel jsem si, i jak funguje operátor zbraňového systému a shodil jsem na cíl minu.

 

BREN 3

 

Zasáhl jste?

 

Ano, zasáhne každý z té výšky, z které jsem shazoval. Ale je tady opravdu hodně zajímavých věcí a všechno jsou to hlavně věci, které jsou uplatnitelné v reálné situaci. Není to nic, co by bylo jenom na teoretickém základě a bylo, řekněme, uživatelsky nepříjemné. Naopak si myslím, že každý z produktů, které na tomto veletrhu české firmy představují, si najde svého partnera.

 

I z portfolia zahraničních firem jste určitě už měl možnost, jakkoli máte program nepochybně velmi napěchovaný, alespoň rámcově projít, třeba venkovní expozice?

 

Přiznám se, že ve venkovní expozici jsem ještě nebyl. Určitě si na to ale udělám čas. Co mě však nemile překvapilo na tomto veletrhu je to, že tu nejsou izraelští vystavovatelé. Já se přiznám, že jsem to nezaregistroval u nás v médiích, ačkoliv to tam bylo. To, že francouzská vláda rozhodla, že zde nesmí vystavovat izraelské firmy já považuji za popření francouzských principů a tradic, tedy to jejich liberté, égalité, fraternité. Jak mohli toto udělat?

CAESAR

Strašné. Ale ještě horší věc, a to opravdu považuji za naprosto nehorázné, je, že francouzský soud před několika dny vydal nařízení nebo rozsudek, že občané s izraelským pasem sem nesmí přijít ani jako návštěvníci. Já si myslím, že doba, kdy bylo na obchodech napsáno: „Židům vstup zakázán“, tady byla, a pro mě je tohle věc, která v civilizované společnosti nemá co dělat. A opravdu ty izraelské firmy tady chybí.

 

Pokud jde o techniku, tak to se projevuje vlastně na systémech, které obsahují třeba izraelské prvky. Já jsem třeba zaznamenal zprávu a viděl jsem to koneckonců také na stánku jedné ze společností u jednoho vozidla s izraelskou bojovou věží. Stroj měl tuto věž zakrytou, protože francouzská policie takový postup vyžadovala.

 

Bohužel to dopadlo i na některé české firmy, které ve svých technologiích používají nějaký izraelský prvek. Nesměly takový produkt tady vůbec vystavovat. Je to smutné, že v 21. století se diskriminuje stát typu Izrael.

 

Souhlasím a popřeju úspěšný zbytek nebo vlastně druhou polovinu veletrhu, a budu se těšit, při příští příležitosti, například na Future Forces Foru v Praze, určitě opět na viděnou.

 

Future Forces Forum bude jistě stát za to. Já se těším i na nějaký startupový pavilon, který tam připravíme a já se půjdu podívat na tu expozici, kterou jsem ještě neviděl. Zatím jsem většinu času trávil obchodním jednáním nebo jednáním o mezinárodní spolupráci. Ale určitě si ten čas najdu, abych se podíval, jaké technologie zde naši konkurenti nebo potenciální spolupracovníci nabízejí a všem přeju hezký den. Budu se těšit zase někdy na rozhovor v Security Magazínu.

Tagy článku