Hypersonická raketa Zirkon má být poprvé z ponorky odpálena začátkem října v Bílém moři

Hypersonická raketa Zirkon má být poprvé z ponorky odpálena začátkem října v Bílém moři
Autor fotografie: Mil.ru (CC BY 4.0)|Popisek: K-560 Severodvinsk
02 / 10 / 2021, 13:00

První testovací odpal ruské hypersonické střely Zirkon má uskutečnit ponorka K-560 Severodvinsk na začátku října v Bílém moři.

Na začátku října by již mohla proběhnout první zkouška hypersonické rakety Zirkon z ponorky K-560 Severodvinsk z třídy Jaseň. Test se opozdil, protože předtím měl proběhnout podle předpokládaného termínu během srpna, respektive v září. Zkouška však byla přesunuta na říjnový termín z důvodu náročnější technické přípravy na samotný test. Agentura TASS uvedla, že na základě výsledku prvního testu by mohl další zkušební odpal proběhnout v listopadu.

Poprvé Rusko otestovalo úspěšně dvojstupňovou střelu Zirkon v roce 2017. Může být odpalována z ponorek či hladinových lodí. Dosah rakety činí přes 500 km, některé zdroje však uvádí až 1000 km. V únoru 2019 ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že raketa Zirkon je schopná letět rychlostí Mach 9.

Prvním nosičem hypersonických střel se má stát fregata Admiral Golovko. Dalšími nosiči budou také fregaty třídy Admiral Gorškov, Admiral Grigorovič, korvety třídy Karakurt, třídy Bujan-M a Gremjaščij. Dozbrojen raketami Zirkon má být také raketový křižník třídy Kirov Pjotr Velikij, stejně tak Admiral Nachimov, který prochází zatím rozsáhlou modernizací.


Zdroj: TASS

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.