Autor fotografie: DARPA, (CC BY-SA 4.0)
Rusko, Čína a USA vyvinuly a zavádějí hypersonické zbraně. Nově se do tohoto exkluzivního klubu přidává i Evropa a Izrael. A nelze vyloučit, že brzy budou další, jako například Indie. Několik evropských zemí se nyní zapojilo do projektu HYDIS2, který má za cíl definovat evropskou hypersonickou střelu.
Hypersonické zbraně jsou určeny k překonání protivzdušné obrany a též svojí kinetickou razancí, i když jsou bez výbušné hlavice, způsobit značné škody. Zásah lodě nebo do města je devastující. Evropský výrobce raket MBDA vede konsorcium společností, které během příštích tří let vymyslí prototyp hypersonické střely pro Evropu.
Společnost vyrábějící raketové systémy a technologie podepsala prohlášení o záměru se čtyřmi evropskými zeměmi – Francií, Německem, Itálií a Nizozemskem – k zahájení koncepční fáze studie Hypersonic Defense Interceptor Study (HYDIS2), která by před výběrem jednoho řešení představila několik návrhů.
Konsorcium zahrnuje 19 společností a 30 dodavatelů ze 14 evropských zemí. Kromě čtyř zemí, které podepsaly prohlášení o záměru podpořit HYDIS2, pocházejí průmysloví partneři z Finska, Estonska, Švédska, Dánska, Rumunska, Maďarska, Chorvatska, Rakouska, Španělska a Belgie.
HYDIS2 má za cíl definovat evropskou střelu. Po skončení tříleté koncepční studie je plán, aby si čtyři země, které HYDIS2 plánují, vybraly jeden koncept hypersonické střely, která se by mohla být zavedena. Společnost MBDA pracuje na hypersonické technologii zhruba poslední čtyři roky. Interně pro MBDA byla vyvíjená schopnost nazvána „Aquila“, latinské slovo pro orel.
Záměrem je, aby byl vývoj Aquily propojen s programem Včasné výstrahy s vesmírným sledováním možného bojiště (TWISTER) financovaným EU, podporovaným programem Stálé strukturované spolupráce EU (PESCO).
Téměř před rokem EU oznámila svůj první seznam 61 programů, které má podpořit Evropský obranný fond (EDF). Jeden z nich, projekt EU HYDEF, by pokryl fázi konceptu k vybudování podobného endoatmosférické střely, vedeného konsorciem zahrnujícím španělskou Sener Aerospacial Sociedad Anonima a německou Diehl Defence.
Očekává se, že program EU HYDEF bude stát asi 110 milionů EUR a pokryje období 3 let, o které se EU dříve dělila. Je také propojen s programem PESCO TWISTER.
MBDA také předložila nabídku na získání finančních prostředků EDF na stavbu střely v roce 2022 pod označením HYDIS. Zatímco jejich návrh tehdy nebyl vybrán, nyní je naděje, že by návrh mohl být jako efektivnější vybrán. Mezitím izraelský výrobce zbraní Rafael 14. června oznámil, že vyvinul vlastní hypersonickou střelu nazvanou „Sky Sonic“. Střela byla poprvé představena na letošním pařížském aerosalonu.
Zajímavé je, že v Evropě jsou zapojeny státy od Skandinávie po Balkán, ale zrovna v tomto velmi perspektivním oboru chybí obranný průmysl ČR.
Zdroj: mbda-systems.com, defensenews.com