I přes likvidaci osádka přežije. Leopardy 2A4 tváří v tvář Kornetům a dronům ukazují po instalaci ERA funkční tank pro 21. století

I přes likvidaci osádka přežije. Leopardy 2A4 tváří v tvář Kornetům a dronům ukazují po instalaci ERA funkční tank pro 21. století
Autor fotografie: Combat Camera / Caméra de combat / Flickr|Popisek: Leopard 2A6
06 / 01 / 2024, 13:30

Ukrajina dostala minulý rok přes šedesát Leopardů variant 2A4, 2A5 a 2A6. Aktuálně je už většina nepojízdná. Důvodů je mnoho. A není to nekvalita od KMW.

Leopardy byly osazeny reaktivním pancířem ERA, ne zcela kompletně, ale přesto to výrazně zvýšilo jejich bojovou hodnotu a také ochranu osádky. Pancíř je schopný odolat tandemovým střelám, které přinutí k předčasnému výbuchu a dokáže je odklonit. Následný kumulativní výbuch, který by se měl propálit skrz kompozitní pancíř, již nemá takovou účinnost. Ukrajinci si na 2A4 instalovali dynamickou ochranu sami. Na přední části vozidla ochrana není nainstalovaná. 

Loňský rok německá ZDF navštívila bojové line a hovořila s osádkami Leopardů o tom, jak je vnímají samotní Ukrajinci. Zcela zásadní informací bylo, že dostane-li tank zásah a stroj je vyřazen z boje, osádka v naprosté většině případů přežije. To je velký rozdíl oproti strojům ruské, potažmo sovětské provenience, kde bývají důsledky většinou fatální a díky výbuchu munice zahyne celé osazení tanku. To je mnohem větší ztráta, protože vycvičené osádky nelze jen tak nahradit. Ukrajinci mluvili o tom, že v Leopardech i spí. Obecně si chválili noční vidění, rychlost, obratnost a přesnou střelbu strojů. 

Leoprad 2A4

Bohužel The Defense Post přinesl informaci, že Ukrajina je již na pokraji vyřazení téměř všech Leopardů. Poslanec německé strany Zelených Sebastian Schäfer nedávno navštívil opravárenské zařízení Leopardů v Litvě a zjistil zásadní nedostatek náhradních dílů. Deník také uvádí, že Kyjev by potřeboval mnohem více Abramsů, kterých jsou v amerických skladech stovky a mohly by být neprodleně odeslány na Ukrajinu.   

Potíží je celá řada. Je zjevné, že mezi ty nejzásadnější patří logistika. Ukrajinci zřejmě mají větší množství poškozených Leopardů, které by mohli opravit, ale nemají náhradní díly. Snaží se sami, ale zřejmě technice víc škodí, než pomáhají. Tohle je obrovský problém. Jen západní MBT, Challengery, Leopardy a Abramsy. A to Francouzi nedodali své Leclercy. Náročnost na opravy a údržbu vozidel je obrovská v bojových podmínkách. Tanky jsou značně opotřebovávány, vystaveny palbě protivníka a potřebují pravidelný servis. Ten zjevně nedostávají v žádoucí podobě. 

Ruský Kornet

Problém pochopitelně není jen v logistice. Rusové disponují značným množstvím prostředků a ani západní tanky nejsou nezničitelné. Ruské ATGM Kornet jsou i pro Leopardy smrtelným nebezpečím. Jejich kumulativní tandemové hlavice jsou stejně smrtící jako americké Javeliny. Ani vršek věže Leopardu není chráněný dostatečně a íránské Šáhidy-136 s vysoce výbušnou protipancéřovou municí jsou smrtelným nebezpečím. Na linii kontaktu často operují ruské bitevní vrtulníky Ka-52 Alligator s protipancéřovými raketami. 

Koneckonců i ruské dělostřelectvo používá kumulativní munici, takže rizik pro Leopardy je velmi mnoho. Vyřazení téměř všech tanků od KMW ovšem svědčí o mnohém. Jednak o intenzitě bojů, ale také o tom, že Ukrajinci nadále důsledně tají své ztráty, jež jsou zjevně nemalé. A potřeba pomoci na straně Kyjeva od západních zemí je nadále velká a zřejmě se vzrůstající aktivitou stále větší. Kyjev nesmí zůstat sám. 


 

Tagy článku