IDET 2019 - den druhý

IDET 2019 - den druhý
31 / 05 / 2019, 09:00

Také v průběhu druhého dne veletrhu IDET 2019 na brněnském výstavišti bylo k vidění i slyšení mnoho zajímavého, poučného a podnětného. Proběhlo několik tiskových konferencí a v debatní kavárně Security Magazínu se střídali zajímaví hosté, ač kolabující dálnice D1 znemožnila účast poslanců Výboru pro obranu.

Druhý den IDETu odstartovaly mj. diskuse v debatní kavárně na stánku Security Magazínu. Do první přišli dva prezidenti: prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu (AOBP) ČR pan Jiří Hynek, a prezident Národní stálé konference o bezpečnosti, a hovořili o významu a problémech obranného průmyslu, který se snaží dohnat ztráty způsobené nepříliš kompetentními politickými rozhodnutími z kraje 90. let. Jak řekl Jiří Hynek, některé státy světa se teprve nedávno probudily ze snu 90. let o tom, že doba konfliktů je po "porážce" východního bloku ve studené válce pryč, a do obrany není třeba investovat: "Stát, kerý nemá vlastní armádu, má armádu cizí." Přičemž domácí zbrojní průmysl je pro krajní situaci ozbrojeného konfliktu zásadní - stát a jeho ozbrojené síly v něm nemohou spoléhat na zahraniční dodavatele. Velké zakázky, jako je plánovaný nákup 210 pásových BVP, na němž se mají české firmy podílet minimálně ze 40 %, jsou pro domácí průmysl velmi důležité, a získané know-how a investice do lidí se budou vracet.

Proběhla také tisková konference společnosti První brněnská strojírna Velká Bíteš (PBS), která je v současné době špičkou v oboru leteckého průmyslu, jako jsou proudové motory, pomocné energetické nebo klimatizační jednotky pro letouny a vrtulníky, včetně armádních. Na IDETu představila své špičkové produkty, s nimiž je velmi úspěšná při vývozu do desítek zemí světa. Obchodní úspěch společnosti je do značné míry opřen o vlastní vývoj, do kterého PBS mohutně investuje - odměnou jí jsou původní a ve světě žádaná řešení.

Debaty v kavárně Security Magazínu pokračovaly moderovaným rozhovorem mezi Martinem Lankem a exposlancem a bývalým členem Výboru pro obranu Bohuslavem Chalupou. Jedním z témat byla hospodářská spolupráce s Ukrajinou, a to nejen na poli obranného průmyslu. Největší izraelský výrobce letadel, společnost IAI, jejíž zástupci během dne projevovali živý zájem o diskuse v našem stánku, připravila konferenci o využití bezpilotních prostředků pro obranu. Do debatní kavárny Security Magazínu zavítal i ředitel Vojenského technického ústavu Jiří Protiva a Patrik Hlůšek ze společnosti EVPÚ Defence.

Ředitel VTÚ představil profil podniku, jehož primárním kontraktorem je ministerstvo obrany. Řeč byla také o spolupráci s vědeckými institucemi, školami a tématem rozhovoru byla i velký tendr na nákup nových BVP. Protiva dokázal  před několika lety, kdy VTÚ přebíral, dostat z ekonomických problémů opět do zisku. Společnost EVPÚ Defence, založená v roce 2001, je předním výrobcem panoramatických velitelských i střeleckých zaměřovačů a dalších speciálních monitorovacích a pozorovacích systémů, byla založena v červnu roku 2001. Od roku 2003 je pak společnost členem AOBP ČR. 

Proběhla také tisková konference společnosti GDELS na téma vojenské mobility uvedená poutavým videem o pásovém bojovém vozidle pěchoty ASCOD 2, s nímž se GDELS účastní probíhajícího tendru. Viceprezident společnosti Thomas Kaufmann, který ocenil úroveň veletrhu, jehož se účastní pravidelně a rád sleduje jeho rozvoj a růst. Jako příklad přístupu společnosti GDELS zmínil kolové obrněné vozidlo spojovací (KOVS) na platformě Pandur II, jež bylo vyvinuto v České republice. Podobně i v případě pásového BVP chce podle jeho slov společnost nabídnout České republice nejen produkt jako takový, ale také schopnosti. Program konference obáhl mj. prezentaci mostního systému Cobra na podvozku ASCOD 2 a navazující představení pontonových systémů M3 a IRB ve venkovní expozici.

Po návštěvě premiéra Babiše a ministra obrany Metnara v prvním dnu IDETu se dnes měli s vystavovanou bojovou technikou seznámit poslanci, zejména z podvýboru pro akvizice, tedy poslanci dohlížející na pořizovaný armádní majetek. Kolaps na dálnici D1 jim v cestě efektivně zabránil. Dorazil ovšem pověřený náměstek pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Ministerstva obrany Filip Říha, a navštívil mj. stánky všech čtyř uchazečů v rámci tendru na dodávku BVP, které informoval o dosavadním průběhu sledovaného tendru na pásová bojová vozidla pěchoty, hamonogramu a dalším postupu.

Na letošní IDET zavítal rovněž známý letecký výrobce Lockheed Martin, čímž byla otevřena otázka možného pořízení amerických letounů za naše gripeny, protože smlouva na jejich pronájem končí v roce 2027. Vzhledem k tomu, že například Poláci zvažují, že si pořídí také letouny F-35 v rámci svého modernizačního programu, není tak vyloučeno, že ,,americké řešení" může být v budoucnu určitým vodítkem i pro českou vládu.

 

Tagy článku