IDET 2019 - den první

IDET 2019 - den první
30 / 05 / 2019, 08:15

I na letošním IDETu se sešla elita českého obranného průmyslu převážně sdruženého v Asociaci obranného a bezpečnostního průmyslu (AOBP) ČR a řada významných společností ze zahraničí. Až na absentujícího prezidenta republiky úvodní den veletrhu navštívily osobnosti se vztahem k obranným a bezpečnostním tématům v čele s premiérem ČR Andrejem Babišem a ministrem obrany Lubomírem Metnarem. Premiér navštívil expozice předních českých společností jako Czechoslovak Group (CSG) nebo jím často kritizovaný Omnipol. Přítomní byli všichni uchazeči tendru na BVP: jejich stánky nicméně vládní delegace nenavštívila.

Mezi významnými vystavovateli nelze pominout americkou společnost Lockheed Martin, výrobce stíhacích letounů F-16, jež má dnes ve výzbroji sousední Polsko a pořizuje je také Slovensko, a také stíhacích letounů 5. generace F-35 Lightning II, o jejichž pořízení projevil v těchto dnech seriozní zájem rovněž náš severní soused. Svou přítomností na IDETu 2019 tím de facto společnost Lockheed Martin startuje debatu o budoucnosti stíhacího letectva Armády České republiky. Smlouva na pronájem Gripenů končí v roce 2027.

Stejným způsobem lze číst rovněž přítomnost expozice společností KMW a Nexter, jež kromě mohutného francouzského kolového bojového vozidla pěchoty VBCI představily hlavní bitevní tank Leopard 2A7 - i to je třeba vnímat jako důrazný start diskusí o budoucnosti výzbroje české armády. Současné tanky T-72M4 CZ zůstanou ve službě minimálně do roku 2025, a projdou za tím účelem také další modernizací, nicméně jejich životní cyklus se chýlí ke konci.

Mezi dalšími vystavovateli můžeme zmínit společnosti, jež se věnují vývoji a produkci protivzdušných systémů. Ty zastupují na IDETu především společnosti MBDA a Rafael, a obě se budou pravděpodobně ucházet o možnost dodat Armádě ČR protivzdušné systémy, jež nahradí dosluhující systémy sovětské provenience 2K12 KUB.

Nevyhnutelně největší pozornost vzbuzují expozice čtyř společností, které nabízejí české armádě pásová bojová vozidla pěchoty, resp. platformy, na nichž může existovat všech sedm poptávaných variant tohoto druhu obrněných vozidel: BAE Systems s vozidlem CV90, která v Brně představuje vyprošťovací variantu, a také variantu samohybného minometu (jež jsou předmětem jiného modernizačního projektu AČR), Rheinmetall s BVP Lynx, který je ze čtveřice vozidel nejmladší, GDELS s BVP ASCOD II, a konečně PSM s vozidlem Puma, jež je v posledních týdnech velmi diskutovaným s ohledem na nedávno zveřejněnou podmínku osádkové věže: Puma je vybavena věží bezosádkovou - a všichni netrpělivě čekáme na příslušný díl seriálu, kterým Armáda České republiky na sociální síti Facebook vysvětluje jednotlivé požadavky dosud největšího zbrojního tendru v dějinách České republiky - a čím vysvětlí požadavek osádkové věže, který jde do značné míry proti tvrzené prioritě, jíž je ochrana posádky.

Před pavilonem P, v němž jsou umístěny expozice a stánky vystavovatelů IDETu, je k vidění americký víceúčelový vrtulník Sikorski UH-60 Black Hawk. Vrtulník proslulý nejen díky známému válečnému filmu Černý jestřáb sestřelen, ale také stroj, o němž se hovoří v souvislosti s dalším významným tendrem pro české ozbrojené síly: pořízení dvanácti víceúčelových vrtulníků, jež mají nahradit Mi-24/35 (Mi-24V) z výzbroje 221. vrtulníkové letky. Během tiskové konference premiér Andrej Babiš řekl, že Česká republika pořídí tyto vrtulníky v USA. Navzdory cenově zásadně zajímavější nabídce od italské společnosti Leonardo, s argumentem, který formuloval ministr obrany Metnar, že armáda potřebuje vrtulníky, s jejichž bojovým nasazením existují zkušenosti. Téma budeme pečlivě sledovat.

Mezi dalšími významnými vystavovateli jmenujme Českou zbrojovku Uherský Brod, jejíž expozice se těšila značnému zájmu odborné i laické veřejnosti. Pozornost upoutal samohybný minomet na kolovém podvozku od společnosti Patria i současná a historická technika z výzbroje české a československé armády.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace