IDET 2021: Souhrn prvního dne

IDET 2021: Souhrn prvního dne
Autor: foto: redakce
06 / 10 / 2021, 16:00

Dnes v Brně otevřel brány veletrh obranných a bezpečnostních technologií IDET 2021, kam si našli cestu zástupci českého i zahraničního zbrojního průmyslu a přední političtí a vojenští představitelé. Co se stalo první den nejdůležitějšího?

Dnes v Brně začal tradiční veletrh obranných a bezpečnostních technologií IDET 2021, kde české zbrojní společnosti mají jedinečnou šanci navázat kontakty se zahraničními potenciálními zákazníky. Na tradiční akci nechyběli ani vysocí političtí a vojenští činitelé. Na slavnostním zahájení nechyběl ministr obrany Lubomír Metnar, ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček či ministr zahraničí Jakub Kulhánek.

idet

NA IDETu se v české premiéře ukázal technologický demonstrátor samohybné houfnice DITA, za jejímž vývojem stojí společnost Excalibur Army. Společnost má v současné rozjednány kontrakty ze Severní Afriky, Blízkého východu či jihovýchodní Asie, takže podle slov výrobce má česká samohybná houfnice vysoký potenciál. 

Rovněž se v premiéře na IDETu představil nový vyprošťovací a odsunový automobil Bison na podvozku Tatra Force. Vozidlo je speciálně navržené jako vyprošťovací a odsunové vozidlo s plně hydraulickou nástavbou pro vyproštění a odvoz například uvízlých osobních či nákladních automobilů, autobusů, těžkých kamionů, tahačů s návěsy, speciálních vozidel atd.

                                         dita

Zájem budil i dělostřelecký systém Caesar 8x8, který se stejně jako protiletadlové raketové komplety  SPYDER podařilo dotáhnout do úspěšného konce. 

Státní podnik LOM Praha poprvé představuje unikátní řešení zástavby kulometu FN MAG®58M připravené pro využití na palubách transportních vrtulníků Mi-17 a Mi-171, a to za použití zavedeného způsobu uchycení do standardizovaných NATO kolejnic s možností volby umístění ve dveřích nebo zadních vratech nákladní kabiny vrtulníků. 

Poprvé je přítomen na IDETu i Izrael, což dokazuje dlouhodobě nadstandardní vztahy mezi oběma zeměmi. Vysocí činitelé izraelského ministerstva obrany tyto vztahy ocenili a věří, že do budoucna se zintenzivní vojensko-technická spolupráce. Vzájemné spolupráce se dotkl také ministr obrany Metnar při svém odpoledním setkání s novináři.

metnar

V pavilonu P v izraelské expozici SIBAT Israel Ministry of Defense je možné vidět a seznámit se s předními izraelskými ,,hráči" na poli zbrojního průmyslu. Na IDET dorazila například firma Plasan, známá výrobou vozidel, a to i policejních. V izraelské expozici je možné navštívit společnost Orbit, která na IDETu vystavuje víceúčelový výsadkový terminál WGS, který slouží ke komunikaci s letadly, vrtulníky či bojovými stíhačkami.

Dnešek byl také ve znamení podpisů smluv či memorand. Na letošním obranném veletrhu IDET 2021 bylo podepsáno například memorandum o porozumění s ČEB za přítomnosti ministra obrany Lubomíra Metnara, generálního ředitele ČEB Jaroslava Výborného a ředitele AMOS Aleše Vytečky. Cílem memoranda je navázání spolupráce zaměřené na podporu domácího obranného průmyslu.

titus

Ve středu rovněž podepsaly společnosti Rheinmetall a Ray Service ve spolupráci se svou dceřinou společností VISC, s.r.o. (VISC) smlouvu na dodávku elektrických komponentů. Smlouva zahrnuje dodání materiálových sad pro program Fuchs/Fox 2 pro mezinárodního zákazníka v časovém horizontu 2022–2023 a její celková hodnota přesahuje 2,5 milionu eur.

 

Zdroj: bvv.cz

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace