IDET 2023: Leopard 2A4 bude jedním z taháků veletrhu

IDET 2023: Leopard 2A4 bude jedním z taháků veletrhu
Autor fotografie: 270862, flickr (CC BY-ND 2.0)|Popisek: Leopard 2A4
21 / 05 / 2023, 13:00

Na zbrojním a bezpečnostním veletrhu IDET 2023 bude moci spatřit laická i odborná veřejnost také tank Leopard 2A4.

Na veletrhu IDET 2023 laickou i odbornou veřejnost zaujme mimo jiné také vystavení tanku Leopard 2A4. Vozidlo bude k vidění v rámci venkovní expozice a bude umístěno hned vedle českého tanku T-72M. K 73. tankovému praporu v Přáslavicích postupně má celkově dorazit 14 těchto tanků a jedno vyprošťovací vozidlo.

Zmíněnou techniku získala Česká republika od Německa jako kompenzaci za svou pomoc Ukrajině. První z německých tanků převzala armáda v prosinci minulého roku. Jak informovala již dříve  armáda, do Přáslavic dorazily další dva tanky Leopard 2A4. Vojáci postupně absolvují přeškolovací proces na obsluhu německých tanků. Ti, co měli možnost na něm už cvičit, si stroj pochvalují a vyzdvihávají rozdíly mezi tanky T-72 M1.

Leopard 2 je německý hlavní bojový tank (MBT) třetí generace. Průběžně byl vyvíjený od 70. let 20. století do současnosti německou společností Krauss-Maffei Wegmann. První verze vstoupily do služby v roce 1979 a nahradily dřívější Leopard 1 jako hlavní bitevní tank západoněmecké armády. Německé ozbrojené síly provozují různé verze, stejně jako dalších 13 evropských zemí včetně Česka a několik mimoevropských států po celém světě, včetně Kanady, Chile, Indonésie a Singapuru. Některé státy vyráběly Leopard 2 v licenci s vlastním vývojem.

Leopard 2 má dvě hlavní vývojové tranše. První zahrnuje tanky vyrobené až do standardu Leopard 2A4 - ty jsou charakteristické svým vertikálně orientovaným pancéřováním věže. Druhá tranše, od verze Leopard 2A5 a výš, má šikmý, šípovitý pancíř s věžičkou, spolu s dalšími vylepšeními. Hlavní výzbrojí všech tanků Leopard 2 je hladký 120mm kanón od firmy Rheinmetall. Je provozován s digitálním systémem řízení palby, laserovým dálkoměrem a pokročilým nočním viděním a zaměřovacím zařízením. Tank pohání dieselový vidlicový dvanáctiválec s biturbem od MTU Friedrichshafen.

Od roku 1979 bylo vyrobeno více než 3 480 tanků Leopard 2 všech verzí. Výroba probíhala v továrně společnosti Krauss-Maffei Wegmann v Mnichově a ve firmě Maschinenbau v Kielu. V licenci jej vyráběla také firma Federal Construction Works ve švýcarském Thunu.

Tank je vybaven kanonem 120 mm kanonem s hladkým vývrtem od německé zbrojovky Rheinmetall. Hlavní výzbroj doplňují 2 koaxiální kulomety ráže 7,62 mm. Dále vozidlo může odpalovat kouřové granáty umístěné po každé straně věže. Vozidlo je poháněno dieselovou jednotkou MB 873  o výkonu 1 103 kW. Vozidlo může vyvinout na silnici maximální rychlost 72 km/h, dosah činí 550 km.

Co se týče nasazení tanků Leopard 2A4, ty byly společně s verzí 2A5 angažovány v Kosovu v rámci mezinárodních jednotek KFOR. V letech 2003-2013 byly německé, kanadské a dánské 2A5 a 2A6 nasazeny v Afghánistánu, a to v rámci jednotek ISAF. Zhruba čtyři desítky tureckých tanků Leopard 2A4 plnily své úlohy v Sýrii na konci roku 2016 v operaci s názvem Štít Eufratu. Ve dnech 12. - 14. prosince ozbrojenci jedné z teroristických skupin zničili tři turecké tanky Leopard 2A4 pomocí protitankových raketových systémů.

Stroje se dodávají také na Ukrajinu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj žádal již od začátku ozbrojeného konfliktu o západní tanky, a toto přání se mu vyplnilo. Tanky Leopard 2A4 dodávají například Španělsko, Nizozemí, Dánsko, Polsko či Německo. Posledně jmenovaná země ovšem až po tlaku mezinárodního společenství. Nejen tanky Leopard 2A4 pak budou potřeba pro avizovanou ukrajinskou ofenzivu, která se očekává v nadcházejících týdnech.

Zdroj: Army Recognition, Wikipedia

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.