IDET 2023: Ohlédnutí za druhým dnem

IDET 2023: Ohlédnutí za druhým dnem
Autor fotografie: redakce
25 / 05 / 2023, 20:00

Mezinárodní veletrh IDET 2023 je v plném proudu a přinesl i řadu zajímavých událostí. Které byly ty nejdůležitější v rámci druhého dne?

Druhý den mezinárodního veletrhu IDET 2023 se nesl především ve znamení Kulatého stolu, který realizoval Security magazín ve spolupráci s AOBP ČR za účasti předních osobností politického i vojenského života. Akce proběhla pod záštitou předsedy sněmovního Výboru pro obranu a exministra obrany Lubomíra Metnara a předsedy senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavla Fischera. Kulatého stolu se zúčastnili například generál Jiří Šedivý, poslanec Lubomír Wenzl, bývalý náměstek ministra obrany Daniel Koštoval, prezident AOBP ČR Jiří Hynek, generál Radek Hasala, Vzdáleně se připojil také europoslanec Tomáš Zdechovský se svými postřehy k tématům.

.Akce se snažila především odpovědět na tyto tématické okruhy: Jak velkou armádu bude potřebovat Česká republika? Kolik peněz bude tato armáda potřebovat? Jakou bude mít tato armáda výzbroj? Jakou budou mít roli aktivní zálohy? Jak velké by měly být mobilizační rezervy? Jaká bude role obranného průmyslu naší země?

Ve čtvrtek 25. května se na veletrhu IDET 2023 v Brně uskutečnil také slavnostní podpis memoranda o porozumění mezi společností Excalibur Army a tureckou Radou pro vědecký a technologický výzkum Výzkumného a vývojového institutu Türkiye Defence Industries (krátce TÜBİTAK SAGE). Memorandum představuje začátek jejich spolupráce v oblasti vývoje a výroby pozemních zbraňových systémů.

Co se týče samotného veletrhu, za dlouholetou účast na veletrhu IDET bylo oceněno 20 firem a institucí, které nechyběly na prvním ročníku v roce 1993 a účastní se i letos. Letošní ročník je ve znamení čísla 30 – právě tolik let slaví Armáda ČR a stejně dlouhá je i historie veletrhu IDET. Na společenském večeru a v závěru ceremoniálu předávání ocenění to připomněl ředitel bezpečnostních veletrhů Michalis Busios. „První ročník byl zahájen 5. června 1993 a v jeho katalogu měl tehdejší generální ředitel větu: Věřím, že tímto prvním ročníkem založíme dobrou tradici pořádání tohoto typu výstavy. Dalších 30 let ukázalo, že ta tradice je opravdu dobrá a tento 17. ročník, který je rekordní v celé historii, je toho plným důkazem. Dovolujeme si tady ocenit všechny firmy a instituce, které zde byly přítomny před 30 lety a jsou s námi i v letošním roce.“

 

Zdroj: BVV, redakce, Excalibur Army

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.