IDET 2023: Ohlédnutí za letošním veletrhem

IDET 2023: Ohlédnutí za letošním veletrhem
Autor fotografie: foto: redakce
26 / 05 / 2023, 19:00

Tři výstavní dny IDETu 2023 uběhly velmi rychle a je čas na stručnou bilanci toho, co na něm mohla laická i odborná veřejnost vidět a o čem se hojně či nejvíce debatovalo.

Brněnské výstaviště přivítalo v rámci 17. ročníku celkem 551 firem působících v oblasti obrany a bezpečnosti z 29 zemí. Zájem o veletrh byl tento ročník obrovský. Ze zahraničního zastoupení můžeme jmenovat společnosti KMW, IAI, Lockheed, Elbit Systems, Aselsan, z českých pak například průmyslově-technologický holding CSG, Agados, STV Group, Aura, Audiopro a mnohé další. Partnerem IDETu 2023 byla tradičně i Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky (AOBP ČR). Na letošním ročníku tak nechyběl znovu Start-up Innovation Pavilion, v rámci něhož vystavovaly začínající a inovativní české společnosti, které se pak následně dobře uplatňují jak u nás, tak ve světě, a právě Start-up Innovation Pavilion je k tomu zajímavá příležitost.

Firmy na prestižní tuzemské výstavní události předvedly své novinky, ukázaly exponáty a navazovaly jako vždy při těchto příležitostech nové obchodní kontakty. Letošní veletrh byl zvláštní tím, že se konal v atmosféře stále trvající rusko-ukrajinské války, která začala 24. února 2022. Je to další důkaz toho, že je potřeba vynakládat adekvátní finanční prostředky na obranu, protože ozbrojeným konfliktem na Ukrajině se dramaticky zhoršilo bezpečnostní prostředí. Jednotlivé firmy, které se veletrhu zúčastnily, tuto skutečnost reflektovaly.

A co bylo k vidění na veletrhu? Kopřivnická Tatra Trucks na IDET přivezla několik vozů modelových řad Tatra Phoenix a Tatra Force. Hlavním lákadlem expozice byla novinka představující kontejnerový nakladač Tatra Phoenix 8x8 s prodlouženým podvozkem a pancéřovanou kabinou. Divizi CSG Aerospace reprezentovaly firmy Retia, Eldis a Česká letecká servisní (ČLS). Retia jako novinku odhalila první české komplexní antidronové řešení ReCas na bázi elektronického rušení, které zahrnuje i 3D radar ReGuard. STV Group představil lehké taktické vozidlo Flyer 72, nechyběl tank Leopard od společnosti KMW.

Zajímavá byla i expozice Ministerstva obrany ČR a Armády ČR. MO a AČR vsadily na zajímavé pojetí své expozice, kdy připomněli 30 let od založení české armády a vystavila starší techniku i moderní, aby vynikl rozdíl mezi nimi. Mezi vystavenými exponáty nechybělo například protichemické vozidlo BRDM-2, které bylo používáno během války v Zálivu, a jeho moderní nástupce IVECO LOV CBRN. Zájemci mohli spatřit také protiletadlové komplety STRELA S2-M a moderní RBS-70NG, velitelsko-štábní vozidlo R-5M Bečva na podvozku BVP-1 a oproti němu kolové obrněné vozidlo velitelsko-štábní TITUS. Na venkovní expozici se představil jeden z nejnovějších a nejvíce sledovaných přírůstků v rámci armádní techniky, a to hlavní bojový tank Leopard 2A4, který zde bude umístěn hned vedle tanku T-72 M1. Z nových akvizic byly na venkovní ploše k vidění také mobilní rušič STARKOM na podvozku Tatra či 3D radiolokátor MADR.

Návštěvníky lákala rovněž IDET ARENA, kde se ve všech výstavních dnech proběhly dynamické ukázky techniky Policie ČR, AČR i hasičského sboru. Kuriozitou v rámci prvního dne živých ukázek bylo ,,zaseknutí" amerického vozidla Oshkosh JLTV na jedné z překážek. Vozidlo pak musela z nesnází dostat těžká technika.

Souběžně s veletrhem IDET se již tradičně konaly také Mezinárodní veletrh požární techniky a služeb PYROS a Mezinárodní veletrh bezpečnostní techniky a služeb ISET. Ve všech případech o jedinečnou příležitost pro prezentaci všech složek integrovaného záchranného systému. V pavilonu F se představily Hasičský záchranný sbor ČR, Policie ČR, Celní správa ČR, Správa státních hmotných rezerv ČR, Vězeňská služba ČR i Městská policie Brno. 

Security magazín pořádal druhý výstavní den v rámci IDETu svůj historicky první Kulatý stůl na odborném veletrhu, který byl realizován ve spolupráci s AOBP ČR za účasti předních osobností politického i vojenského života. Akce proběhla pod záštitou předsedy sněmovního Výboru pro obranu a exministra obrany Lubomíra Metnara a předsedy senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavla Fischera. Kulatého stolu se zúčastnili například generál Jiří Šedivý, poslanec Lubomír Wenzl, bývalý náměstek ministra obrany Daniel Koštoval, prezident AOBP ČR Jiří Hynek, generál Radek Hasala, Vzdáleně se připojil také europoslanec Tomáš Zdechovský se svými postřehy k tématům.

Akce se snažila především odpovědět na tyto tématické okruhy: Jak velkou armádu bude potřebovat Česká republika? Kolik peněz bude tato armáda potřebovat? Jakou bude mít tato armáda výzbroj? Jakou budou mít roli aktivní zálohy? Jak velké by měly být mobilizační rezervy? Jaká bude role obranného průmyslu naší země?

Ve čtvrtek 25. května se na veletrhu IDET 2023 v Brně uskutečnil také slavnostní podpis memoranda o porozumění mezi společností Excalibur Army a tureckou Radou pro vědecký a technologický výzkum Výzkumného a vývojového institutu Türkiye Defence Industries (krátce TÜBİTAK SAGE). Memorandum představuje začátek jejich spolupráce v oblasti vývoje a výroby pozemních zbraňových systémů.

Co se týče samotného veletrhu, za dlouholetou účast na veletrhu IDET bylo oceněno 20 firem a institucí, které nechyběly na prvním ročníku v roce 1993 a účastní se i letos. Letošní ročník je ve znamení čísla 30 – právě tolik let slaví Armáda ČR a stejně dlouhá je i historie veletrhu IDET. Na společenském večeru a v závěru ceremoniálu předávání ocenění to připomněl ředitel bezpečnostních veletrhů Michalis Busios. „První ročník byl zahájen 5. června 1993 a v jeho katalogu měl tehdejší generální ředitel větu: Věřím, že tímto prvním ročníkem založíme dobrou tradici pořádání tohoto typu výstavy. Dalších 30 let ukázalo, že ta tradice je opravdu dobrá a tento 17. ročník, který je rekordní v celé historii, je toho plným důkazem. Dovolujeme si tady ocenit všechny firmy a instituce, které zde byly přítomny před 30 lety a jsou s námi i v letošním roce.“

 

Zdroj: BVV, redakce, Excalibur Army

 

 

Tagy článku