IDET 2023: Ohlédnutí za prvním dnem

IDET 2023: Ohlédnutí za prvním dnem
Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: Ilustrační obrázek
24 / 05 / 2023, 20:30

Mezinárodní veletrh IDET 2023 je v plném proudu a přinesl i řadu zajímavých událostí. Které byly ty nejdůležitější?

Dnes v Brně začal tradiční veletrh obranných a bezpečnostních technologií IDET 2021, kde české zbrojní společnosti mají jedinečnou šanci navázat kontakty se zahraničními potenciálními zákazníky. Na tradiční akci nechyběli ani vysocí političtí a vojenští činitelé.

Průmyslově-technologický holding Czechoslovak Group (CSG) odhalil poprvé pancéřované vozidlo 4x4 s odolností level 4 dle STANAG, které je určené pro zákazníka na Blízkém východě. CSG rovněž prezentoval v pavilonu F novou generaci vozů Tatra Force v provedení pro hasičské jednotky v rámci veletrhu PYROS 2023, dále prezentoval v Pavilonu P protidronový systém ReCas, za jeho vývojem stojí pardubická společnost Retia.

Tento systém je určen k ochraně důležitých objektů a lokalit před hrozbou ze strany bezpilotních letounů a pracuje na bázi rušení elektronických impulsů a komunikace. Jeho součástí je i kompaktní 3D radar ReGuard.

Společnost Glomex MS na letošním ročníku veletrhu IDET představila evoluční úpravu automobilu Toyota Hilux. Vozidlo Toyota Hilux Chamois má pro lepší průchodnost terénem zvýšený podvozek o 50 mm, větší kola s pneumatikami 315x70R17, rozšířené blatníky a podvozek chráněný hliníkovými pláty.

Vozidlo je rovněž vybavené systémem zatemnění pro možnost použití přístrojů nočního vidění odpovídajícím normám NATO. Ve standartní výbavě je hliníková pevná nástavba vybavená 5 univerzálními držáky na dlouhé zbraně, přední ochranný rám, odnímatelné závěsné zařízení a elektrický naviják s maximálním tahem 4536 kg a 25 m tažným lanem. Toyota Hilux Chamois prošla v minulých měsících úspěšně vojskovými zkouškami ve VTÚ Vyškov.

Firma PRAGA-Export, člen skupiny  PRAGA, je autorizovaným partnerem značky IVECO Defence Vehicles pro obchod, servis a náhradní díly pro Českou a Slovenskou republiku. Na veletrhu IDET společnost představila premiéru vozidla MTV (Medium Tactical Vehicle), které se poprvé prezentuje ve střední Evropě. 

Pancéřované vozidlo MTV s celkovou hmotností 12 tun už působí ve dvou armádách států NATO v celkovém počtu 1200 kusů. S pohonnou jednotkou o zdvihovém objemu 6,7 litru má točivý moment 1000 Nm a umožňuje celou řadu kombinací kabin a vestaveb. Všechny varianty jsou vyrobeny z balistické oceli a umožňují i montáž přídavné protiminové ochrany. Toto vozidlo už dokázalo své kvality i v bojových situacích a zachránilo nemalý počet lidských životů.

Dalším zajímavým vozidlem v expozici PRAGA-Export je IDV MUV (Military Utility Vehicle), odolný sedmitunový dopravní prostředek pro širokou škálu využití a úctyhodnou nosností až 4 tuny. I toto vozidlo už prokázalo své kvality, jeho předchozí verze M4OE15WM už slouží v mnoha armádách přes 30 let a bylo vyrobeno celkem přes 18 000 kusů.

Na veletrh tradičně zavítala také AČR a Ministerstvo obrany ČR. Mezi vystavenými exponáty v rámci AČR jsou například protichemické vozidlo BRDM-2, které bylo používáno během války v Zálivu, a jeho moderní nástupce IVECO LOV CBRN. Zájemci mají možnost také v dalších dnech spatřit protiletadlové komplety STRELA S2-M a moderní RBS-70NG, velitelsko-štábní vozidlo R-5M Bečva na podvozku BVP-1 a oproti němu kolové obrněné vozidlo velitelsko-štábní TITUS. 

Armáda dnes právě na veletrhu IDET v Brně slavnostně převzala nové obrněné vozidlo TITUS. Celkem 62 vozidel se vyrábí v ČR a vojáci je převezmou do konce roku 2024. Symbolický klíč od kolového obrněného vozidla spojovacího (KOVS TITUS 6x6) převzal náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec a náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Karel Řehka za přítomnosti generálů Petra Milčického, ředitele sekce rozvoje sil MO a Petra Šnajdárka, ředitele sekce komunikačních a informačních systémů MO.

Na venkovní expozici se představuje jeden z nejnovějších a nejvíce sledovaných přírůstků v rámci armádní techniky, a to hlavní bojový tank Leopard 2A4, který zde bude umístěn hned vedle tanku T-72 M1. Z nových akvizic jsou  na venkovní ploše k vidění také mobilní rušič STARKOM na podvozku Tatra či 3D radiolokátor MADR.

 

Zdroj: BVV, redakce, army.cz

Tagy článku