IDET 2023: Samohybná kanonová houfnice Morana pro bojiště 21. století

IDET 2023: Samohybná kanonová houfnice Morana pro bojiště 21. století
Autor fotografie: Daniel Potocký|Popisek: Samohybná kanonová houfnice Morana
22 / 05 / 2023, 14:00

Na mezinárodním veletrhu IDET 2023 se představuje rovněž samohybná kanonová houfnice Morana, která splňuje nejnáročnější kritéria pro dělostřelecký zbraňový prostředek bojiště 21. století.

Mezi vystavenými exponáty na zbrojním a bezpečnostním veletrh IDET 2023 nebude chybět ani novinka ze šternberské dílny společnosti Excalibur Army kanonová houfnice Morana. Ta se s úspěchem ve své premiéře představila na prestižním mezinárodním obranném veletrhu Eurosatory 2022. Morana chce jít ve stopách tradice starších samohybných houfnic, ale v moderním hávu a s přidanou ,,bojovou" hodnotou.

Osádku houfnice tvoří 3 lidé - řidič, velitel a operátor, nicméně v případě potřeby může kabina poskytnout místo i pro čtvrtého člena posádky. Tento člen pak může být pověřen plněním různých zvláštních úkolů v závislosti na charakteru mise nebo nasazení houfnice. Bojovou věž osádka plně ovládá přímo z kabiny, aniž by ji musela opustit. Osádka je tedy při přesunech houfnice i během její činnosti a bojového nasazení neustále chráněna. Houfnice je osazena také dálkově ovládanou zbraňovou stanicí s pokročilou senzorickou výbavou a kulometem ráže 12,7 mm pro vlastní ochranu.

Houfnice MORANA je postavena na osvědčené podvozkové platformě Tatra Force 8x8, která má rozšířený rozchod pro lepší stabilitu a jízdní vlastnosti, přičemž všechna kola podvozku jsou navíc řiditelná.Houfnice může při své relativně nízké hmotnosti nabídnout kromě vysoké mobility v obtížném terénu vysokou ochranu posádky, plně automatický systém nabíjení, vysoký stupeň automatizace a slušnou palebnou sílu. Morana je vyzbrojena 155 mm dělem s délkou hlavně 52 ráží. Houfnice, která disponuje velkou zásobou munice, je určena pro hbité přesuny a rychlou palebnou podporu.

Základní schopnosti palubního řídicího systému je připravit houfnici k palbě do 40 sekund od zastavení v palebném postavení. Tato činnost je vykonána v automatickém režimu bez nutnosti opustit kabinu, tzn. zamíření děla na cíl, nabíjení munice i odpálení je řízeno z pracovišť v kabině. Speciální architektura palubního řídícího systému umožňuje integraci zákaznického řešení systému řízení palby.

Jak ukazuje nynější rusko-ukrajinský ozbrojený konflikt na Ukrajině, dělostřelecké prostředky představují pro obě znesvářené strany jedny z nejdůležitějších článků bitevního řetězu. Nároky na dělostřelecké zbraně se přirozeně zvyšují, ať už jde o automatizaci, digitalizaci, ochranu osádky, mobilitu, odolnost a samozřejmě v neposlední řadě i palebnou sílu. Samohybná kanonová houfnice Morana výše uvedené požadavky splňuje a představuje moderní dělostřelecký prostředek pro současné i budoucí bojiště.

 

Zdroj: Excalibur Army, redakce

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.