IDET 2023: Turecké zbrojovky stoupají v důležitosti. ASELSAN chce držet krok se světovou špičkou

IDET 2023: Turecké zbrojovky stoupají v důležitosti. ASELSAN chce držet krok se světovou špičkou
Autor fotografie: Vitaly V. Kuzmin (CC BY-SA 4.0)|Popisek: Dálkově ovládaná zbraňová stanice od Aselsanu
25 / 05 / 2023, 09:30

Na letošním jubilejním mezinárodním veletrhu IDET 2023 se také představí za zahraničních firem mimo jiné společnost ASELSAN, jež patří k nejznámějším zbrojovkám v Turecku, která navíc stále roste.

O zvučná jména není na mezinárodním veletrhu IDET 2023 nouze. Turecko bude mimo jiné reprezentovat zbrojovka Aselsan, která byla založena v roce 1975 a v současné době má necelých 9 tisíc obyvatel. Růstový potenciál Aselsanu je patrný a koresponduje s vývozem tureckého vojenského materiálu pro obranný průmysl, jenž posílil. Aselsan má své afiliované podniky také v Kazachstánu, Ázerbájdžánu, Saúdské Arábii a dalších zemích.

V roce 2017 firma založila svou akademii, který má za cíl posunout o krok dále univerzitní či akademické prostředí s ,,praktickým" reálným prostředím zbrojního průmyslu.

Turecký obranný průmysl zažívá velmi dobré období a Ankara se zaměřuje na vývoj vlastních moderních systémů a důraz je kladen na soběstačnost. Již před několika lety turecký prezident Recep Erdogan ohlásil podporu domácího zbrojního průmyslu a podporu předních zbrojovek, kromě Aselsanu to je například Roketsan či Turkish Aerospace Industries.

Z velkých projektů Turecko vyvíjí například ATAK 2, a to bez zahraniční pomoci, čistě na základě technických znalostí a provozních zkušeností získaných z provozu a stavby stroje T129, který byl v současné době vyráběn na základě licence od společnosti Leonardo.

Turecko pracuje již od roku 2010 na ambiciózním projektu stíhače 5. generace, který nese název TF-X. Hlavním cílem je zkonstruovat vlastní výkonný stíhač s pokročilou avionikou, zbraňovými systémy a profilem stealth. Projekt nabývá na zvláštní důležitosti, protože jak víme, Turecko bylo USA v roce 2019 vyřazeno z programu F-35, protože proti vůli USA nakoupilo ruské protivzdušné komplety S-400.

Jiným profilovým projektem je tank Altay, který je však léta sužovaný zejména technickými problémy. Altay je konvenčně koncipovaný hlavní bojový tank o hmotnosti 65 tun. Tank má čtyřčlennou posádku v konvenčním uspořádání (velitel, střelec, nabíječ, řidič). Je vyzbrojen 120mm kanónem o délce 55 ráží s hladkým vývrtem hlavně. Jedná se o licenci jihokorejského kanónu vyráběného pro tank K2 (ten je sám licencí od německé zbrojovky Rheinmetall). S kanónem je spřažen 7,62 mm kulomet.     

Ještě zmiňme projekt čtyřkolového obrněného vozidla Yoruk 4x4, které je určeno pro bezpečnostní a vojenské sbory. Vozidlo s monokokem do tvaru V s původním podvozkem je navrženo pro různé typy misí - bojové či průzkumné. Yoruk je postaven na vojenském podvozku s plně nezávislým odpružením v konfiguraci 4x4. Viditelného vylepšení doznalo hnací ústrojí, celkový výkon a Yoruk tak hlavně vyniká podle výrobce ,,extrémně" vysokou rychlostí.

Aselsan se profiluje jako výrobce sofistikovaných komunikačních systémů, radarových zařízení, avionických systémů, dálkově ovládaných zbraňových stanic, protiletadlových systémů a zaměřovacích systémů. Aselsan stojí například za vývojem protiletadlový systém krátkého dosahu Korkut. Protivzdušný systém likviduje především nízko letící cíle, ať už jsou to drony, vrtulníky či rakety. Poskytuje také podporu pro mechanizované a mobilní jednotky. Ještě před válkou byl systém nabízen Ukrajině. 

Dále Aselsan stojí za vývojem bezosádkového plavidel ALBATROS-T, Albatros K a ALBATROS-S, rodiny protiletadlových systémů Hisar (společně s Roketsanem), bezosádkového pásového vozidla Kaplan a mnohých dalších systémů, které již mají zamluvené zákazníky, nebo na něj v budoucnu budou čekat.

Aselsan zůstává jedním z klíčových tureckých partnerů v oblasti obranného průmyslu, který je v současné době stále rostoucí zbrojovkou. Její šíře záběru, schopnosti dodat sofistikované technologie ve všech doménách pak jasně ilustrují, jak turecký obranný průmysl za poslední léta vyrostl. A není důvod se domnívat, že vzestupná trajektorie nebude pokračovat i v budoucnu. 

 

Zdroj: Army Technology

Tagy článku