IDET 2023: Útočná puška CZ BREN 2 - odolnost, přesnost a jednoduchá konstrukce

IDET 2023: Útočná puška CZ BREN 2 - odolnost, přesnost a jednoduchá konstrukce
Autor fotografie: Karel Bařinka, army.cz|Popisek: Útočná puška CZ BREN 2
24 / 05 / 2023, 14:00

Na letošním jubilejním mezinárodním veletrhu IDET 2023 se také představí mimo jiné moderní automatická útočná puška CZ BREN 2 z dílny České zbrojovky.

Kromě pozemních technologií, které poutají zřejmě největší pozornost na probíhajícím veletrhu IDET 2023, neunikne pozornému návštěvníkovu oku také útočná puška CZ BREN 2, za jejímž vývojem stojí Česká zbrojovka. Jedná se o zbraň, která byla zkonstruována jako modulární systém se sklopnou teleskopickou pažbou.

Puška byla oficiálně představena v roce 2015, konstrukčně pak vychází z modelu CZ 805 BREN, nicméně doznala na druhou stranu doznala však celou řadu změn a úprav. Ty vycházely převážně z přímých bojových zkušeností s útočnou puškou CZ 805 BREN. Na základě zkušeností ze zahraničních operací a z výcviku vojáků vyvinula Česká zbrojovka druhou generaci moderní automatické útočné pušky - CZ BREN 2.

Jednotný systém kotvení vyměnitelných hlavní umožňuje změnu na 5,56 × 45 mm NATO nebo 7,62 × 39 mm (nabízená jako CZ 807). Minimální efektivní dostřel je 300 m v případě hlavně s délkou 8" (palců), 400 m u hlavně s délkou 11" a 500 m u hlavně s délkou 14". Hmotnost s plným zásobníkem činí 2,86 kg (8"), 3,05 kg (11") nebo 3,25 kg (14"). Puška je vybavena šachtou pro STANAG zásobníky. Na hlavně je možné namontovat tlumič typu Rotex-V.

Přednostmi zbraně jsou bezesporu jednoduchá konstrukce, vysoká přesnost palby, spolehlivost, nízká hmotnost či oboustranné či snadno přestavitelné ovládací prvky.

Zbraň je v nadsázce řečeno vlajkovou lodí České zbrojovky v této kategorii. Díky vysoce moderní konstrukci, dokonalé výrobní kvalitě a naprosté spolehlivosti jsou modely CZ BREN 2 oblíbenými zbraněmi nejlepších vojenských profesionálů z celého světa.Zdroj: Česká zbrojovka, redakce, army.cz, Wikipedia

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.