IDET 2023: Vozidlo Flyer 72 - neocenitelný pomocník v bojové nouzi

IDET 2023: Vozidlo Flyer 72 - neocenitelný pomocník v bojové nouzi
Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: Flyer 72
25 / 05 / 2023, 14:00

Na probíhajícím mezinárodním veletrhu IDET 2023 je vystaveno také vozidlo Flyer 72, partnerem vozidla společnosti Flyer Defense v České republice je společnost STV GROUP.

Jedním z exponátů, který zaujal laickou i odbornou veřejnost na prestižním mezinárodním zbrojním veletrhu IDET 2023, je i vozidlo Flyer 72. Vozidlo, které využívají americké speciální síly, jak námořní či výsadkové, je především vysoce mobilní, má velmi dobrou průchodivost terénem a také balistickou ochranu. Každý detail na vozidle byl navíc vyladěn do dokonalosti s příslušníky speciálních sil, takže nic nebylo necháno náhodě. Flyer 72 může plnit rozmanité mise - od průzkumných, záchranných až po sledovací. 

Flyer 72 má lehkou modulární trubkovou konstrukci, dle profilu jednotlivých operací lze sestavit až 10 možných konfigurací vozidla bez náročného technického zázemí. Užitečná hmotnost dosahuje téměř 2 600 kg s dojezdem přes 1 000 km na silnici a téměř 500 km v bojové operaci v náročném terénu. Maximální rychlost vozidla činí přibližně 153 km/h.

Konstrukce je testována nejen na přetížení při výsadku na padáku, ale i na dynamické převrhnutí vozidla podle nejnáročnějších amerických norem, což z něj činí v tomto ohledu prakticky nejbezpečnější platformu na trhu. Unikátní zavěšení kol poskytuje nejenom vysokou průchodnost terénem, ale i bezpečnou manévrovatelnost například při změnách směru ve vysoké rychlosti v náročném terénu.

Vozidlo, jež může pojmout až 7člennou posádku, umožňuje nejenom uchycení kulometu do každých dveří vozidla (řidič vepředu sedí uprostřed, což rozšiřuje palebnou sílu osádky), ale i hlavní osádkové i bezosádkové zbraňové stanice včetně 12,7mm kulometu, 30mm kulometu, automatického granátometu MK-47 nebo protitankových řízených střel Javelin nebo Spike. Pro zajištění momentu překvapení je vozidlo testováno podle nejnáročnějších norem na výsadky z letadla i přepravu v podvěsu vrtulníku.Vozidlo je přepravitelné v letounech CASA C-295, C-130 Hercules a dalších vojenských dopravních letadlech a v podvěsu pod vrtulníkem nebo vysaditelné na padáku.

Provádění rychlých výpadů či útoků, hbité přesunutí na určené místo a maximální mobilita je ,,pole působnosti", kde Flyer 72 vyniká nejvíce.

Vozidlo je bojově prověřené, když má za sebou například angažmá v Iráku, Afghánistánu či Sýrie a Flyer 72 byl ve všech těchto kampaních patřičně vytěžovanou platformou. Zmíněné bojové kampaně pak potvrdily, že Flyer 72 těmito kapacitami opravdu disponuje, ale může nabídnout uživateli i další zajímavé schopnosti.

Zdroj: STV Group, redakce

Tagy článku