IMI Galil - útočná puška, která se ,,podílela" na převratech a revolucích. Inspirovala se slavným kalašnikovem

IMI Galil - útočná puška, která se ,,podílela&quote; na převratech a revolucích. Inspirovala se slavným kalašnikovem
Autor: Eric A. Clement, public domain|Popisek: IMI Galil
23 / 05 / 2021, 14:00

IMI Galil představuje útočnou pušku, kterou vyvinula společnost Israel Weapon Industries.

Pokud bychom měli hovořit o zbrani či v tomto případě útočné pušce, kterou používají desítky států, a jež byla použita v mnoha ozbrojených konfliktech, naše pozornost by se určitě zaměřila na IMI Galil, která vznikla v ,,dílně" firmy Israel Weapon Industries. Na tomto místě zmiňme, že puška čerpala inspiraci ze slavného automatu AK-47 z konstrukční kanceláře Kalašnikova nebo později finské RK-62 a má i stejný systém mechanismu, byť se samozřejmě v určitých detailech liší. A to především v délce hlavně.

V roce 1967 se v Šestidenní válce zřetelně ukázalo, že bitevní pušky belgické provenience FN FAL neplní roli, kterou od této zbraně Izraelci v konfliktu očekávali. Bitevní puška, která vstoupila do služby již v roce 1953, a je používána dodnes, se ukázala být příliš těžkou a nepraktickou.

                                  

                                                                        Video: YouTube

Izrael se proto začal poohlížet po jiné zbrani, která by tyto a další nevýhody pušky FN FAL eliminovala. Na začátku sedmdesátých let tak začala vznikat zbraň IMI Galil. Měla sloužit jako protiváha útočných pušek AK, které často používaly arabské státy. Byla vyvinuta z finské RK 62, která je odvozena ze známé sovětské AK-47. Do služby byla nová puška zařazena v roce 1972.

Později byly vyvinuty i další verze IMS Galil. Jedná se o základní verzi bez dvojnožky Galil AR (Assault Rifle), podpůrnou verzi se sklopnou dvojnožkou, těžkou hlavní a transportní rukojetí na horní části pouzdra závěru používaná jako lehký kulomet, která dostala název Galil ARM (Assault Rifle and Machine gun). Dále byla vyrobena varianta Galil SAR (Short Assault Rifle), což je zkrácená verze AR, Galil MAR (Micro Assault Rifle) jako zkrácená verze SAR a konečně Galil Sniper, samonabíjecí odstřelovačská puška, jež vychází z IMI Galil. Zbraň používá náboje 7,62 × 51 mm NATO a je vybavena těžkou hlavní s úsťovou brzdou.

Je evidentní, že mechanismus či princip činosti vyvinutý pro AK 47 je univerzální. Pro útočné pušky Galil a jejich modifikace je zásadní, že došlo k prodloužení hlavně a tedy účinku tlaku hořících splodin střelného prachu, nikoliv ke změně mechanismu činnosti. Navíc je zajímavé, že je použita ráže 7,62 mm, jak už jsme zmínili, kdy v posledním období se projevuje, že 5,56 je velmi letální pří přímém zásahu těla, ale jinak má malou průbojnost. 

IMI Galil je především charakteristická četností nasazení v rozmanitých světových konfliktech. Zbraň se používala v řadách ozbrojených konfliktů, válkách, revolucích či převratech. Jmenujme například válku v Somálsku, občanskou válku v Kongu, válku v Afghánistánu, sandinistickou revoluci nebo občanskou válku v Kolumbii. Z toho je patrné, že uživateli je opravdu mnoho států s nestabilními režimy.

Izraelská zkušenost s vlastními konflikty pak dala židovskému státu neocenitelnou zkušenost na poli vývoje tohoto druhu zbraní. IMS Galil byla nahrazena ve výzbroji útočnou puškou IMI TAR-21, která je vyrobena z kompozitních materiálů, a jež vstoupila do služby v roce 2001.

 

Zdroj: National Interest, Wikipedia

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace