foto: Eric A. Clement, public domain/IMI Galil
IMI Galil představuje útočnou pušku, kterou vyvinula společnost Israel Weapon Industries.
Pokud bychom měli hovořit o zbrani či v tomto případě útočné pušce, kterou používají desítky států, a jež byla použita v mnoha ozbrojených konfliktech, naše pozornost by se určitě zaměřila na IMI Galil, která vznikla v ,,dílně" firmy Israel Weapon Industries. Na tomto místě zmiňme, že puška čerpala inspiraci ze slavného automatu AK-47 z konstrukční kanceláře Kalašnikova nebo později finské RK-62 a má i stejný systém mechanismu, byť se samozřejmě v určitých detailech liší. A to především v délce hlavně.
V roce 1967 se v Šestidenní válce zřetelně ukázalo, že bitevní pušky belgické provenience FN FAL neplní roli, kterou od této zbraně Izraelci v konfliktu očekávali. Bitevní puška, která vstoupila do služby již v roce 1953, a je používána dodnes, se ukázala být příliš těžkou a nepraktickou.
Video: YouTube
Izrael se proto začal poohlížet po jiné zbrani, která by tyto a další nevýhody pušky FN FAL eliminovala. Na začátku sedmdesátých let tak začala vznikat zbraň IMI Galil. Měla sloužit jako protiváha útočných pušek AK, které často používaly arabské státy. Byla vyvinuta z finské RK 62, která je odvozena ze známé sovětské AK-47. Do služby byla nová puška zařazena v roce 1972.
Později byly vyvinuty i další verze IMS Galil. Jedná se o základní verzi bez dvojnožky Galil AR (Assault Rifle), podpůrnou verzi se sklopnou dvojnožkou, těžkou hlavní a transportní rukojetí na horní části pouzdra závěru používaná jako lehký kulomet, která dostala název Galil ARM (Assault Rifle and Machine gun). Dále byla vyrobena varianta Galil SAR (Short Assault Rifle), což je zkrácená verze AR, Galil MAR (Micro Assault Rifle) jako zkrácená verze SAR a konečně Galil Sniper, samonabíjecí odstřelovačská puška, jež vychází z IMI Galil. Zbraň používá náboje 7,62 × 51 mm NATO a je vybavena těžkou hlavní s úsťovou brzdou.
Je evidentní, že mechanismus či princip činosti vyvinutý pro AK 47 je univerzální. Pro útočné pušky Galil a jejich modifikace je zásadní, že došlo k prodloužení hlavně a tedy účinku tlaku hořících splodin střelného prachu, nikoliv ke změně mechanismu činnosti. Navíc je zajímavé, že je použita ráže 7,62 mm, jak už jsme zmínili, kdy v posledním období se projevuje, že 5,56 je velmi letální pří přímém zásahu těla, ale jinak má malou průbojnost.
IMI Galil je především charakteristická četností nasazení v rozmanitých světových konfliktech. Zbraň se používala v řadách ozbrojených konfliktů, válkách, revolucích či převratech. Jmenujme například válku v Somálsku, občanskou válku v Kongu, válku v Afghánistánu, sandinistickou revoluci nebo občanskou válku v Kolumbii. Z toho je patrné, že uživateli je opravdu mnoho států s nestabilními režimy.
Psali jsme
První série AK-47 jistě ještě měla své ,,mouchy”, ale i tak už v roce 1949 úspěšně uvedla jméno Kalašnikov.
Izraelská zkušenost s vlastními konflikty pak dala židovskému státu neocenitelnou zkušenost na poli vývoje tohoto druhu zbraní. IMS Galil byla nahrazena ve výzbroji útočnou puškou IMI TAR-21, která je vyrobena z kompozitních materiálů, a jež vstoupila do služby v roce 2001.
Zdroj: National Interest, Wikipedia
Tagy