Indie chce do výzbroje pořídit 350 lehkých tanků

Indie chce do výzbroje pořídit 350 lehkých tanků
Autor fotografie: cell105, CC BY 2.0|Popisek: T-90 Bhishma
05 / 05 / 2021, 13:00

Indie se poohlíží po nových lehkých tancích, jejichž hmotnost nemá překročit 25 tun.

Indická armáda chce pořídit do výzbroje 350 lehkých tanků, informoval server Army Recognition. Indie zároveň reaguje na vyostřenou situaci, která panuje na čínsko-indické hranici, a jež byla poznamenána četnými incidenty. Ty propukly v minulosti také kolem sporného jezera Pangong, území sousedícího s Tibetem a dalších oblastech.

Indie proto vznesla požadavek na lehký tank, který bude schopen se měřit ve sporných teritoriích zejména s čínskými lehkými tanky Type 15. V současné době Indie provozuje hlavní bojový tank T-90S Bhishma a T-72M1 či vlastní tank Arjun, nicméně moderní těžké tanky nejsou navrženy k tomu, aby mohly operovat v hornatých regionech s úzkými cestami, ale také v chladných výše položených místech. Lehké tanky mají indické armádě poskytnout v náročném a hůře dostupném terénu výhodu.

Nové lehké tanky mají být podle indických požadavků mobilní platformou s velmi dobrou výzbrojí, s potenciálem další modernizace, která by byla schopna efektivně likvidovat širokou paletu pozemních hrozeb.

Spolu s indickým požadavkem na několik stovek lehkých tanků je samozřejmě otázka potenciálního dodavatele, který by poskytl Indii takové řešení, jež by splňovalo všechna kritérií. Vozidlo je určeno k ničení tanků nepřítele a příslušníků nepřátelských sil obojživelnými či leteckými silami nebo i speciálně určenými jednotkami pozemních sil. Jeho hlavní výzbrojí je protitanková zbraň ráže 125mm schopná palby municí APFSDS, HE-Frag , HEAT a ATGM. Navíc váží pouze 18 tun, což by splňovalo jeden z indických požadavků. Rusko už mimochodem Spruty Indii po jedné z dalších územních potyček s Čínou nabídla, v minulém roce proběhla příslušná jednání, ale Indie se zatím nerozhodla.

Otázkou je, zda Indii v budoucnu může své řešení nabídnout i americký dodavatel, který vzejde ze soutěže probíhající v rámci programu Mobile Protected Firepower (MPF) na akvizici nového lehkého tanku. V ní figurují společnost BAE Systems a General Dynamics European Land Systems (GDELS). GDELS pracuje na prototypu, který vychází z podvozku obrněného vozidla Ajax, který kombinuje s věží amerického tanku M1 Abrams.

Návrh GDELS vycházející z podvozku BVP Ajax (powerpack vpředu) a věže ABRAMS pak kombinuje dvě osvědčené platformy, kdy problémem je však cena a dále nemožnost využít plné kapacity tankového kanonu ABRAMS (Rheinmetall 120 mm s hladkým vývrtem), ale je nutno vzhledem ke konstrukci korby využít nízkotlaký kanon zřejmě stejné ráže, ale s menším výkonem. 

Řešení BAE Systems vychází z lehkého tanku M8, tedy standardní tanková konstrukce s powerpackem v zadní části a v době zavedení M8 plnohodnotný kanon 105 mm. Otázkou je, zda bude chít USA později Indii své nové lehké tanky určené pro rychlý výsadek prodat.

Do hry se nejnověji přihlásila i jihokorejská Hanwha. Ta Indii nabízí řešení v podobě nového vozidla na podvozku bojového vozidla pěchoty K21 se 105 mm dělem. Hanwha by podle svých slov mohla nabídnout takové řešení, které by v sobě kombinovalo slušnou palebnou sílu  a manévrovatelnost, která by tanku umožňovala se zúčastnit široké škály taktických operací. 

Jaké řešení by tedy připadalo reálně pro Indii? 

Mnohé závisí na tom, jak indická armáda postaví své priority a specifikaci. Pokud by se mělo skutečně jednat o lehký tank dle definice konstrukce, pak by asi jediným kandidátem byl americký M-8 AGS, jenž je vyzbrojen 105 mm kanonem s drážkovaným vývrtem a tlumeným zákluzem. Tank má dle typu pancéřování hmotnost 19,25 - 24,75 t. Ostatní vozidla je možno, vzhledem ke korbě pocházející z BVP, tedy s powerpackem vpředu, spíše řadit do kategorie stíhač tanků. Ale s odkazem na MBT Merkava toto členění nemusí být závazné.

Nepochybnou výhodou tanku Sprut je největší palebná síla a moderní zavedená konstrukce. M8 AGS pochází z r.1995, řešení GDELS na podvozku AJAX je ve vývoji. Korejský K21 s věží Cockerill může být vyzbrojen kanony NATO ráže 105 a 120 mm, v obou případech se schopností GLATGM (Gun-Launched Anti-Tank Guided Missile), což je obdobné u výzbroje tanku Sprut. Tímto se stává větším konkurentem pro Sprut než M8 AGS nebo GDELS s Ajaxem.

Jistě rozhodnou i další parametry jako pancéřování, přepravitelnost na podvalnících i vzduchem a vzhledem k požadavku na boj ve vysokohorských oblastech schopnost elevace i deprese hlavní výzbroje. Střelba z údolní cesty na kopec a opačně je klíčová pro přežití, jak se přesvědčila sovětská, respektive ruská i koaliční vojska např. v afghánských horách.

Rusko je tradičním dodavatelem pozemní techniky pro indickou armádu, ale Indové v poslední době (především v letectvu), inklinují k diverzifikaci, nebo domácí produkci. A pro Indii ne až tak vzdálená Korea s moderními technologiemi a snahou proniknout na další trhy by mohla být velkým lákadlem, minimálně silným vyjednávacím bodem při jednání s Ruskem. Ale v Indii se názory mění jako počasí a tendry nejsou proslulé svojí rychlostí, spíše naopak.

 

Zdroj: Army Recognition

Tagy článku