Indické vzdušné síly má posílit 21 letounů MiG-29 a 12 strojů Su-30MKI

Indické vzdušné síly má posílit 21 letounů MiG-29 a 12 strojů Su-30MKI
Autor fotografie: flickr.com (public domain)|Popisek: Mig-29
01 / 07 / 2020, 14:00

Indie chce i nadále posilovat své vzdušné síly a chce od Ruska koupit 21 letounů MiG-29 a 12 strojů Su-30 MKI ,,navrch".

Indie se dostala v poslední době ,,do kleští" konfliktů. Z jedné strany se zhoršily vztahy s Čínou, kde na hranicích roste napětí a umírají vojáci, z druhé strany je pak Indie angažována v chronickém konfliktu kvůli Kašmíru s Pákistánem. Proto vojensky posiluje, v tomto případě své vzdušné kapacity. Rusko je ochotno rychle jednat a dodat letouny indické straně jak nejrychleji to bude možné.

Deník the Economic Times uvedl, že Indie má ,,urgentní" zájem o pořízení 21 MiGů-29 a k tomu 12 víceúčelových stíhačů Su-30 MKI, určených pro získání vzdušné nadvlády. 12 strojů Mig-29 má v indických vzdušných silách doplnit stávající tři letky.

Indie navíc plánuje vyrábět ruské víceúčelové stíhače Su-30 MKI ve státem vlastněné společnosti Hindustan Aeronautics Limited (HAL). Momentálně má ve službě Indie 200 těchto strojů. Indické letectvo již v lednu tohoto roku zařadilo do služby první letku Su-30 MKI vyzbrojenou naváděnou raketou BrahMos-A.

Indie v daném případě stále hovoří o letounech, jež označuje jako těžká platforma, což znamená dvoumotorové letouny jako MiG, Suchoj, Rafale, Eurofighter. Zároveň však chce zařadit do výzbroje tzv. lehkou patformu, tedy jednomotorové letouny k náhradě např. MiG-21, kde intenzivně protlačovala vlastní vývoj, pak zdlouhavě jednala se společností SAAB o letounech Gripen, aby se znovu vrátila k vlastnímu vývoji. Koncepce a administrace indického letectva, respektive indické armády je poměrně komplikovaná a pro zahraniční firmy velmi nečitelná.

 

Zdroj: economictimes.indiatimes.com

Tagy článku