Indie odpískala projekt na společný stíhač páté generace s Ruskem
Smlouva mezi Indií a Ruskem o společném vývoji stíhače 5. generace byl formálně ukončen. Pro další osud PAK-FA či Su-57 je tato situace velmi nepříjemná, indické peníze se Rusku hodily.
Podle webu Business Standard informaci sdělil Rusům indický poradce pro národní bezpečnost, Ajit Doval na konci letošního února. On a náměstek ministra obrany požádali ruskou delegaci, zda by Rusové mohli ve vývoji pokračovat samostatně s tím, že Indie by do projektu opět vstoupila později, nebo by koupila už hotový letoun, který by sloužil v ruském letectvu.
Psali jsme: Lockheed Martin nabídl Japonsku hybrid F-22 a F-35
Indie a Rusko mluví o projektu FGFA již od roku 2007, partnerem firmy Suchoj měla být společnost Hindustan Aeronautics. V roce 2010 se dostal poprvé do vzduchu letoun označeny PAK-FA, který podle ruské strany splňoval ruské požadavky, ale Indové chtěli lepší letadlo. Obě strany podepsaly smlouvu v hodnotě téměř 9 miliard dolarů, jehož cílem bylo splnit indické požadavky jako networking s ostatními bojovými systémy, supercruise a další desítky změn oproti designu PAK-FA.
Podle indické strany ale PAK-FA není tak neviditelný, jak by měl být letoun páté generace a vyčítají i špatnou avioniku a senzorové systémy.
Pro další osud PAK-FA či Su-57 je tato situace velmi nepříjemná, indické peníze se Rusku hodily.
Indické letectvo bylo rozděleno na dvě části, kdy půlka odchovaná na sovětských strojích projekt FGFA podporovala, naopak “francouzská” část letectva byla proti.
Velkou šanci utrhnout indický tak bude mít americký F-35, který má navíc i námořní variantu. Američanům by se tak konečně mohlo podařit zlomit dlouholetou zavislost Indie na Rusku, co se týče letectva.
Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více
Zdroj: Business Standard
Tagy