Indie pomáhá Rusku ve válce - chce mu prodat nadzvukové rakety BrahMos

Indie pomáhá Rusku ve válce - chce mu prodat nadzvukové rakety BrahMos
Autor fotografie: Vasilyev Serge, flickr (CC BY 2.0) |Popisek: Raketa BrahMos
18 / 07 / 2023, 13:00

Rusku možná obdrží dodávku nadzvukových protilodních raket BrahMos od Indie, na jejímž vývoji se také podílí. Vzhledem k tomu, že některé rakety Kinžal na Ukrajině selhaly, tak by se mu BrahMos hodily do arzenálu.

Rusko potřebuje v rámci své válečné kampaně na Ukrajině rakety s plochou dráhou letu. Některé hypersonické střely Kinžal nenašly svého ,,adresáta" a na Ukrajině selhaly. proto se by jí supersonické rakety BrahMos hodily. Šéf společnosti BrahMos Aerospace Atul Dinkar Rane prohlásil, že Indie dlouhodobě vnímá ruského partnera jako potenciálního zákazníka.

Ruský zájem o střelu BrahMos podnítily také sankce uvalené na Moskvu ze strany západního společenství, k tomu musíme však připočítat i takové faktory jako podfinancování mnoha projektů, všudypřítomnou korupci v obranném sektoru atd.

Na druhé straně vojenští analytikové nepředpokládají, že potenciální dodávka střel BrahMos bude mít významnější efekt na ukrajinském bojišti. Naopak se domnívají, že Západ může zásobovat Ukrajinu dalšími pokročilejčími střelami, jak postupně dochází k eskalaci konfliktu. O raketu BrahMos již projevil v minulosti zájem například Singapur, Indonésie či Vietnam a dá se očekávat, že o jejím pořízení budou usilovat i další země.

Vývoj střely BrahMos začal na konci devadesátých let. V roce 2006 byla uvedena do výzbroje indické armády. Základní verze střely je určena pro vypouštění ze země a z lodí. Její zmenšená verze je určena pro letadla. Dosah rakety činí téměř 300 km. Kromě hladinových cílů může raketa ničit i pozemní.

Nicméně ve vývoji je stále hypersonická raketa BrahMos-II, která má mít dosah až 1 500 km a má dosáhnout rychlosti Mach 8. Testování nové střely bylo naplánováno původně na rok 2020, ale došlo nakonec k odložení startu.

Zdroj: Asia Times

Tagy článku

-->