Indie si od Ruska pronajme druhou ponorku třídy Akula

Indie si od Ruska pronajme druhou ponorku třídy Akula
Popisek: Ilustrační foto ponorky třídy Akula
30 / 10 / 2016, 06:30

Indická vláda podporuje plán pronajmout si další ruskou útočnou ponorku na jaderný pohon pro své námořnictvo na dobu cca 10 let za cenu okolo 1.5-2 miliardy dolarů.

Oficiální zdroje řekly serveru IHS Jane´s, že Rusko a Indie se dohodly na letošním summitu obou států v Goa 15. října, že Indie si pronajme 8 140 tunový Projekt 971 "Akula", který leží napůl postavený v ruských loděnicích, ponorka bude dokončena mezi roky 2021 a 22 roku, dokončení a následné zkoušky by měla Indie zafinancovat.

Práce na útočné ponorce byly pozastaveny na počátku 90. let minulého století po rozpadu Sovětského svazu stejně, jak se to stalo na ponorce dříve známé jako Nerpa (K 152) - ta vstoupila do provozu v dubnu 2012 pod návem INS Chakra a je pronajmutá indii na 10 let za zhruba 962 milionů dolarů.

Jednání o pronájmu ponorky INS Chakra začaly kolem roku 1996 a podmínky byly následně odsouhlaseny v září 2001, kdy byla její stavba obnovena díky indickým financím. 

Nová ponorka vystřídá Chakru v roce 2022 a Indie tak zůstane pouze s jedinou jadernou ponorkou.

Ponorky třídy Akula II jsou útočné jaderné ponorky o délce 113 metrů a ponořené mají výtlak 13 800 tun. Na moři vydrží operovat přibližně 100 dní. Maximální rychlost pod vodou je mezi 28-35 uzly. Akuly jsou vyzbrojeny celou řadou protiponorkových a protilodních torrpéd a střel. Ponorky mají celkem osm torpédometů, čtyři 533mm a čtyři 650mm. Vylepšená Akula a Akula II. mají o dva 533mm torpédomety více, celkem tedy deset. Torpédomety mohou být použity i ke kladení min. Akuly jsou dále vyzbrojeny dvanácti řízenými střelami Granat, odpalovanými z 533mm torpédometů, protilodními střelami Novator SS-N-15 Starfish a Novator SS-N-16 Stallion. Dále jsou ponorky vyzbrojeny raketovým odpalovacím systémem pro ničení vzdušných cílů Strela SA-N5/8 s 18 střelami.

Zdroj: IHS Jane´s

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace