Indie vrátí svou jedinou jadernou ponorku zpět do Ruska - Akula se vrací domů

Indie vrátí svou jedinou jadernou ponorku zpět do Ruska - Akula se vrací domů
Autor: Autor: Ajai Shukla – http://ajaishukla.blogspot.in/2012/04/ins-chakra-inducted-into-navys-eastern.html, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18973510|Popisek: INS Chakra II
23 / 06 / 2021, 13:00

Jaderná ponorka INS Chakra třídy Akula, kterou si Indie pronajala v roce 2012 od Ruska, se podle všeho vrátí domů. Chakra byla druhou jadernou ponorkou, kterou si Indie od Ruska pronajala.

Podle zdrojů, které web Hindustan Times získal, se INS Chakra vrátí do Ruska poté, co uplyne doba pronájmu. První jaderná ponorka, kterou si Indie pronajala ještě od Sovětského svazu, byla pojmenována také Chakra a stalo se tak v roce 1988.

Na indických sociálních médiích se objevily fotografie Chakry údajně již na cestě do Ruska. Indické ministerstvo obrany tyto fotografie nijak nekomentovalo a nevydalo oficiální komentář.

V roce 2019 uzavřela Indie s Ruskem dohodu ve výši 3 miliard USD za pronájem další útočné ponorky s jaderným pohonem pro indické námořnictvo na dobu 10 let.

Když se v roce 1984 první jaderná ponorka Projekt 971 Akula sovětského námořnictva dostala na moře, okamžitě změnila způsob, jakým bude probíhat protiponorková válka. Konečně totiž SSSR postavila ponorku, která byla zcela rovnocenná svým americkým protějškům.

Je to proto, že v boji o podmořskou nadvládu je ticho klíčem k přežití a vítězství. Před Akulou sice SSSR již udělal obrovský pokrok a jejich ponorky byly často rychlejší, hlouběji se potápěly a byly více těžce ozbrojené než americké ponorky, ale byly hlučné. Situaci změnila právě třída Akula.

V letech 1984 až 2009 sovětské loděnice dokončily patnáct Akul ve čtyřech podkategoriích. Sedm strojů Akula I (Projekt 971), šest vylepšených Akul (Projekt 971 I), jednu Akula II (Projekt 971 U) a jednu Akula III (Projekt 971 M).

Ponorky třídy Akula jsou útočné jaderné ponorky o délce 113 metrů a ponořené mají výtlak 13 800 tun. Na moři vydrží operovat přibližně 100 dní. Maximální rychlost pod vodou je mezi 28-35 uzly. Akuly jsou vyzbrojeny celou řadou protiponorkových a protilodních torpéd a střel. Ponorky mají celkem osm torpédometů, čtyři 533mm a čtyři 650mm. Vylepšená Akula a Akula II. mají o dva 533mm torpédomety více, celkem tedy deset. Torpédomety mohou být použity i ke kladení min. Akuly jsou dále vyzbrojeny dvanácti řízenými střelami Granat, odpalovanými z 533mm torpédometů, protilodními střelami Novator SS-N-15 Starfish a Novator SS-N-16 Stallion. Dále jsou ponorky vyzbrojeny raketovým odpalovacím systémem pro ničení vzdušných cílů Strela SA-N5/8 s 18 střelami.

Zdroj: Hindustan Times, Foxtrot Alpha

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace