Indonésie a region Jihovýchodní Asie jako zajímavá příležitost pro český obranný průmysl

Indonésie a region Jihovýchodní Asie jako zajímavá příležitost pro český obranný průmysl
Autor fotografie: Excalibur Army|Popisek: RM-70 Vampire
15 / 07 / 2021, 14:00

Indonésie a celý region Jihovýchodní Asie se může stát dalším zajímavým odbytištěm pro výrobky českých firem obranného průmyslu.

Před několika týdny byl oznámen velkorysý dlouhodobý plán modernizace indonéské armády. Indonésie chce modernizovat ve všech směrech a plán počítá do poloviny čtvrté dekády s masivní investicí 125 miliard dolarů do jednotlivých armádních sektorů. Tento plán je jednak ukazatelem specifických indonéských ambic v regionu a jednak rostoucích obav o národní bezpečnost.

Některé plánované i dokončené akvizice pak indikují, že Jakarta se u strategických nákupů stále více poohlíží evropským směrem. Podle různých zdrojů je Indonésie blízko například nákupu 36 francouzských letounů Dassault Rafale. Pokud by se tento nákup uskutečnil, stala by se Jakarta největším zahraničním provozovatelem zmíněných francouzských stíhačů. Ve hře pak může být i dohoda o širší spolupráci v oblasti dodávek vojenského materiálu, protože Indonésie projevila zájem také o ponorky třídy Scorpène.

Zájem Jakarty na širších dlouhodobých spolupracích, resp. společné výrobě, pak otevírá evropským firmám nové a značné možnosti, což platí pochopitelně i pro české firmy obranného průmyslu, které se týkají zejména pozemní techniky, ale nejen jí. A nemusíme hovořit pouze o Indonésii, ale celé oblasti jihovýchodní Asie.

Indonésie má na české společnosti v oblasti dodávek vojenského materiálu v poslední době poměrně čilé vazby. V únoru tohoto roku podepsala společnost Excalibur Army významný kontrakt s indonéskou firmou PT REPUBLIK DEFENSINDO smlouvu o společné výrobě raketometů RM-70 Vampire v Indonésii. Dohoda je výsledkem předchozí spolupráce, kdy byla Jakartě dodána v roce 2016 první baterie raketometů RM-70 Vampire.

Excalibur Army kromě raketometů dodala Indonésii rovněž obojživelná mostní vozidla, další významnou položku pak tvoří obrněná vozidla Pandur II 8x8. Kontrakt na dodávků 23 kusů obrněných vozidel Pandur byl podepsán v roce 2019. Již zmíněná společnost Excalibur Army je pak schopna reagovat i na další potenciální poptávku z Indonésie, resp. států Jihovýchodní Asie a může nabídnout také moderní ženijní techniku - mostní automobily AM-50 EX a AM-70 EX na podvozcích TATRA.

Objektem obchodního zájmu však nemusí být pouze Indonésie, ale také Filipíny, jejíž armáda patří v regionu k těm nejhůře vybaveným. I když na Filipínách probíhá etapovitý proces modernizace ozbrojených složek, jeho tempo je nedostatečné, ekonomická situace Filipín je neutěšená a klíčové strategické zakázky byly buď zpožděny, nebo zastaveny.

Z pohledu českých firem, které mají zájem o vstup na filipínský trh, je však z hlediska potenciální vojensko-technické spolupráce důležitá Dohoda o obranné spolupráci, která byla podepsána v roce 2017. Česká stopa na Filipínách je už ostatně viditelná nyní - platformy Pandur II pro kolová vozidla Sabrah dodají společnosti Excalibur Army a Tatra Defence Vehicle.

A nemusí zdaleka zůstat jen do budoucna u toho. Filipíny a Indonésie nejsou jedinými státy, které skýtají potenciál pro vstup českých firem obranného průmyslu na místní trhy. Pozitivní zkušenost s Indonésií a Filipínami otevírá českým firmám obranného průmyslu další možnosti v navázání nových kontraktů, či prohloubení dosavadní koooperací na poli vojensko-technické spolupráce.

Tagy článku