Indonésie se obrací k Rusku zády - pořídí si místo letounů Su-35 francouzské stíhače Rafale

Indonésie se obrací k Rusku zády - pořídí si místo letounů Su-35 francouzské stíhače Rafale
Autor fotografie: Lutz Blohm, flickr.com (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Dassault Rafale
12 / 02 / 2022, 13:00

Francouzské ministerstvo obrany zveřejnilo ve čtvrtek zprávu, že si Indonésie pořídí 42 bojových letounů Dassault Rafale.

Indonésie řeší již poměrně dlouhou dobu rébus, jaké moderní bojové letouny pořídit do výzbroje. Ještě před nějakou dobou to vypadalo na to, že tajenka je rozluštěna - Indonésie měla zájem o nákup ruských letounů Su-35, jenže kontrakt nakonec ,,zamrzl" a Jakarta se začala poohlížet po západní variantě, kdy zvažovala akvizici amerických strojů F-15EX a bojových letounů Rafale.

Nyní je jasné, že se Jakarta definitivně po mnoha peripetiích přiklonila právě k francouzskému řešení. Potvrzují se tak informace SM, který informoval před rokem, že Indonésie vážně zvažuje pořízení francouzských strojů Rafale společně, kdy ve hře ještě byly i americké letouny F-15EX.

Indonéský ministr obrany Prabowo Subianto, který po setkání se svým francouzským protějškem Florence Parlyovou v Jakartě prohlásil, že Indonésie nakoupí 42 letounů Rafale. Hodnota kontraktu činí 8,1 miliardy dolarů. V první fázi by měla Jakarta obdržet 6 stíhačů a následně zbývajících 36.

Pro obě strany je kontrakt výhodný, zatímco Indonésie provede obměnu svého zastaralého ,,stíhacího parku" čítající mimo jiné ještě lehké bojové letouny, Francie potřebuje posílit pozici v neklidném asijsko-pacifickém regionu a právě zmiňovaný kontrakt je k tomu důležitým krokem. Prohloubí se rovněž vojensko-technická spolupráce mezi oběma zeměmi.

Významný kontrakt potom na svém Twitteru pozitivně okomentoval i francouzský prezident Emmanuel Macron, podle něhož si Indonésie zvolila ,,francouzskou průmyslovou excelenci".

Naopak Rusko, které počítalo s kontraktem v podstatě jako s hotovou věcí, odejde s prázdnou a musí svou pozornost v regionu napnout jinam.

Co se týče prodeje letounů Rafale, Francie tak postupně rozšiřuje stroje mimo Evropu, kde mají o ně zájem Chorvatsko či Řecko. Další stíhače si pořizuje Egypt a úspěšný francouzský artikl nakoupí rovněž také Spojené arabské emiráty, které učinily objednávku na 80 letounů Rafale za 17 miliard eur v největší francouzské exportní zbrojní zakázce v historii. Irák se pak může zařadit po bok dalších provozovatelů letounů. Projevil zájem o pořízení 14 stíhačů za 240 milionů dolarů, přičemž ,,platidlem" v tomto případě může být irácká ropa.

Indonésie kupuje i francouzské ponorky

Nejen indonéské letecké síly budou díky kontraktu posíleny, ale i námořní oblast nemá přijít zkrátka. Jakarta má kromě letounů Rafale totiž zájem i o nákup 2 diesel-elektrických ponorek třídy Scorpène, čímž se potvrzuje, že vzájemná spolupráce se nebude týkat pouze vzdušného prostoru, ale také námořního.

A i zde bude kooperace obou zemí výhodná - Francie potřebuje alespoň částečně zalepit díru po zrušeném kontraktu s Austrálií, která měla dlouho zájem o francouzské ponorky, ale nakonec upřednostnila jaderné americké. Zrušení kontraktu dokonce vyvolalo diplomatickou roztržku. Indonésii pak pomohou francouzská plavidla s procesem modernizovace její ponorkové flotily.

 

Zdroj: Reuters, Defence Blog

Tagy článku

-->