Indonésie si ruské stíhače Su-35 nakonec nepořídí, bude volit mezi letouny F-15EX a Rafale

Indonésie si ruské stíhače Su-35 nakonec nepořídí, bude volit mezi letouny F-15EX a Rafale
Autor fotografie: Tim Felce, CC BY-SA 2.0|Popisek: Dassault Rafale
01 / 01 / 2022, 13:00

Server Defense News informoval, že Indonésie nakonec nebude pořizovat ruské stíhače Su-35 a bude volit mezi dvěma náhradními řešeními - americkým strojem F-15EX a francouzským Rafale.

Nekonečná anabáze Indonésie s výběrem nových stíhačů se možná blíží ke svému finálnímu rozuzlení. Jakarta si původně nasmlouvala v roce 2015 letouny Su-35, kontrakt však nebyl nikdy naplněn a předpokládaná dodávka strojů se tak nekonala. 

Již dříve některá média přinesla informaci (agentura Bloomberg), že kontrakt na dodání letounů Su-35 měl být zrušen, a to na nátlak USA. Podle některých zdrojů se však sama Jakarta obávala toho, že pokud by si nakonec pořídila ruské letouny, Washington by na ni uvalil sankce a přístup k americkému vojenskému materiálu by se omezil, respektive uzavřel. 

Na každý pád náčelník štábu indonéských vzdušných sil Fadjar Prasetyo nyní prohlásil, že země upřednostní místo ruského řešení západní variantu buď v podobě amerického stroje F-15EX, nebo francouzského Rafale. Ve hře byla také jednu dobu akvizice 15 stíhacích strojů Eurofighter Typhoon, které rakouské letectvo vyřadilo v roce 2020 z provozu zejména kvůli vysokým provozním nákladům. Nicméně skutečně to vypadá tak, že Jakarta má nyní o dost blíž západním letounům než ruským Su-35. Prasetyo dodal, že Indonésie chce zformovat 2-3 letky sestávající ze stíhače 4,5 generace.

Prasetyo k možnému pořízení amerických letounů F-15EX zmínil, že pokud by se Jakarta rozhodla nakoupit právě tento stroj, dodávky by mohly začít počínaje rokem 2027 a jednalo by se o 8 kusů tohoto letounu.

Indonésie nutně potřebuje modernizovat své letectvo, současně zápasí s chronickým nedostatkem finančních prostředků, takže na druhé straně může její úsilí v pořízení nových stíhačů teoreticky ztroskotat, případně by muselo být nakoupeno méně kusů vybraných strojů, než Jakarta má v plánu.

Zdroj: Defense News

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace