Redakce SM získala prezentaci s názvem Přezbrojení 7. mechanizované brigády novým BVP, pod níž je podepsán plk. gšt. Ing. Zdeněk Mikula, MSS, zástupce velitele 7. mechanizované brigády. Právě tento útvar měl být přednostně vyzbrojen novými BVP, která vzejdou z probíhajícího tendru. Materiál počítal s bezosádkovou věží jako nejlepším možným řešením.
„Je preferována věž bez posádky. Posádková by byla pouze akceptována,“ stojí v materiálu z prosince 2016, který má redakce SM k dispozici. Z prezentace jasně vychází, že varianta bezosádkové věže byla upřednostňována. Názor zástupce velitele 7. mb není zas až tak překvapivý. 7.mb porovnává zkušenosti zahraničních partnerů a i „sousední“ 4. brn disponující KBVP PANDUR II s bezosádkovou věží. Velení armády volbou osádkové věže pro PBVP a bezosádkové věže pro KBVP pouze potvrzuje nekoncepčnost řešení. Nebo chtějí říci, že po několika letech výběru byla bezosádková věž pro PANDUR chyba a celá zakázka byla zmanipulována, nebo je manipulována současná zakázka lišící se o 180°od KBVP a i původního zadání na PBVP???
![bvp](//www.securitymagazin.cz/images/textiky/bvp.PNG)
Dokument MO/GŠ tak jen vnáší další otazníky do rozhodnutí generálního štábu z konce března letošního roku. Armáda mezi své nepřekročitelné požadavky zahrnula podmínku na variantu osádkové věže, čímž de facto vyloučila ze soutěže nejpokrokovější a podle norem STANAG nejbezpečnější BVP Puma německého konsorcia PSM v současné konfiguraci.
Nejlepší obrana je útok
Generální štáb se neustále snaží přesvědčovat veřejnost, že je v otázce BVP jednotný. „Naši lidé seděli a trpělivě plánovali tři roky… Víme, co chceme,“ říká náčelník Generálního štábu Aleš Opata na propagačním „profesionálním“ videu AČR s názvem „NALÉHAVÉ“, které získalo přes 3 tisíce sdílení a 260 tisíc zhlédnutí, tedy suverénně nejvíc ze všech videí na profilu AČR! Jen je problémem, že oznámení NGŠ AČR se slovy NALÉHAVÉ spíše indikuje válečný stav, než běžnou akvizici, byť v jiné finanční kategorii, než je běžné, ale takovéto „poplašné“ oznámení neodpovídá potřebě nákupu techniky. „Došli jsme ke shodě, která zvažuje všechna pro a proti, doplňuje Opatu ředitel Sekce rozvoje sil generálmajor Ivo Střecha na videu z června letošního roku. Je dobře, že je mediálně prezentována shoda na GŠ, ale je to tak? Generálové, kteří v PBVP sedět nebudou, prezentují něco, co možná bojovníci určení pro daná vozidla vidí jinak.
V dané konfiguraci vyřazené BVP Puma s nejsilnějším motorem a unikátní technologií reaktivního pancíře, poskytujícím nejvyšší možný stupeň ochrany, úspěšně prošlo v létě roku 2017 zkouškami ve Vyškově, Přerově i vojenském prostoru Libavá. Armáda výsledky nikdy oficiálně nezveřejnila, nicméně na veřejnost se dostala informace, že kupříkladu ve střelbách na cíl PUMA zasáhla 37x ze 40 možných zásahů. Pro srovnání: druhé vozidlo mělo pouhých 19 zásahů. Další vozidlo kupříkladu kvůli poruše testy nedokončilo. I tak to nic nemění na tom, že PUMA se svým nejmodernějším řešením pravděpodobně nemá v tendru šanci na úspěch. MO se stále bohužel kloní k řešením pocházejícím z 90. let minulého století.