Investice do armády jsou nutným a správným krokem k zajištění bezpečnosti naší republiky (komentář Lumíra Němce)

Investice do armády jsou nutným a správným krokem k zajištění bezpečnosti naší republiky (komentář Lumíra Němce)
23 / 02 / 2019, 17:00

V loňském roce armáda spustila projekt modernizace. Podle náčelníka generálního štábu Aleše Opaty i jeho spolupracovníků jde o nejambicióznější plán modernizace české armády v novodobé historii. Na zhruba sto projektů, nákupy nové techniky a vybavení i modernizaci současné, chtějí investovat do roku 2027 až sto miliard korun.

Pohled veřejnosti na modernizaci armády je ale značně rozpačitý. Podle nedávno zveřejněného průzkumu CVVM si tři pětiny obyvatel myslí, že Česko by se v potenciálním konfliktu neubránilo a polovina Čechů se domnívá, že osud země je v rukou velmocí. Má tedy smysl modernizovat armádu a investovat obrovské peníze do nákupu zbraní a technologií?

 

Současný stav profesionálních vojáků v AČR je něco přes 21 000. Do roku 2026 by se tento stav měl navýšit na 30 000 vojáků. Pro porovnání, československá armáda měla v letech 1935- 1938 cca 200 000 mužů ve zbrani a pro případ mobilizace se počítalo s navýšením o dalších cca 900 000 mužů. Máme tedy relativně velmi malou armádu, která by v případě napadení teritoria republiky, byla samostatně bez spojenecké pomoci schopna ubránit možná jeden kraj, ale rozhodně ne celou republiku. Pro zajištění obrany České republiky je v současnosti klíčová aktivní účast v systému kolektivní obrany v rámci NATO. Při vnějším napadení ČR nebo kteréhokoli členského státu NATO bude s největší pravděpodobnosti vedena bojová operace společné obrany podle čl. 5. Washingtonské smlouvy, řízená orgány NATO. Velikost kontingentu AČR bude záviset na vzdálenosti ohniska konfliktu a teritoria České republiky a na intenzitě konfliktu.

Vstup do NATO nikdy neznamenal a neznamená přenesení odpovědnosti za naši obranu pouze na Alianci. V případě konfliktu se bude vytvářet systém ve kterém by rozhodující roli sehrávalo operační uskupení NATO a dále jednotlivé ozbrojené síly členských států na vlastních teritoriích. Aby AČR byla schopna plnit veškeré úkoly, které vyplývají ze spojenecké smlouvy, je nutné, aby byla patřičně vybavena a vyzbrojena. Těžko budeme moci efektivně spolupracovat s armádami vyzbrojenými nejmodernější technikou, pokud budeme používat „vozovou hradbu“. Investice do armády jsou tedy nutným a správným krokem k zajištění bezpečnosti naší republiky.

 

Autor: Lumír Němec

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace