Írán má vlastní letoun 5. generace F-313 “Qaher”

Írán má vlastní letoun 5. generace F-313 “Qaher”
Autor: defence.pk|Popisek: Íránský letoun 5. generace
16 / 04 / 2017, 09:30

15. dubna v Teheránu představil Írán několik novinek jako nový cvičný letoun Kosar, či nové UAV Mohajer-6. Hlavní hvězdou byl vlastní letoun 5. generace F-313 “Qaher”, představený poprvé již v roce 2013.

Íránskému prezidentu Hassanu Rouhani byla na výstavě úspěchů ministerstva obrany představena i nová anti-lodní řízená střela Nasir a střela vzduch-vzduch s názvem Fakour. Poté se Rouhani zúčastnil ceremonie na přípravu letu stíhačky Qaher-313.

Nový Qaher už nevypadá jako špatně navržená nelétající maketa, kterou Írán ukázal 2. února 2013. Podivný tvar sice zůstal, ale kokpit je již dostatečně veliký na pilota, je vybaven dvojitými výfukovými tryskami, také je neustále poměrně malý a není možné říci, zda je vůbec schopen letu. Křídla zůstávají zvláštně skolepná směrem dolů, aniž by bylo jasné, čeho tím chtějí íránští inženýři dosáhnout.

Íránský letoun 5. generace vypadá jako poněkud přerostlý dron.

Zdroj: IRNA

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace