Írán materiálně pomáhá Rusku stavět továrnu na drony. Má být zprovozněna už příští rok

Írán materiálně pomáhá Rusku stavět továrnu na drony. Má být zprovozněna už příští rok
Autor fotografie: Fars Media Corporation, CC BY 4.0|Popisek: Íránský dron Šahíd 129 (ilustrační obrázek)
10 / 06 / 2023, 13:00

Podle Bílého domu Írán pomáhá Rusku ve stavbě továrny na drony, které by byly následně použity proti Ukrajině.

Není pochyb, že válka na Ukrajině vyčerpává obě strany konfliktu. Ukrajinu zásobují i nadále zbraňovými dodávkami západní země, Rusko se musí ohlížet přirozeně jinde, například u Íránu. A Kreml zde našel vhodného spojence pro válku, neboť Teherán zásobuje Moskvu sebevražednými drony Šahíd-136. Tyto vzdušné prostředky sice nejsou tak výkonné jako jeho západní protějšky, trpí poruchovostí, ale škody mohou napáchat velké, což také v současnosti činí.

S informací, že Írán nyní pomáhá Rusku stavět továrnu na drony, a dodává mu potřebný materiál, přišel již v závěru minulého roku americký list The Washington Post. Na konci roku 2022 pak vydala administrativa prezidenta Joea Bidena prohlášení, podle něhož Írán a Rusko zvažují  založení výrobní linky na produkci dronů, které by putovaly posléze na ukrajinské bojiště. Nyní se informace objevuje znovu a nabývá reálnějších obrysů.

Bezpečnostní mluvčí Pentagonu John Kirby uvedl, že podle vrcholných představitelů americké rozvědky roste továrna na drony v ruské zvláštní ekonomické zóně Jelabuga a může být zprovozněna na začátku příštího roku. Jelabuga představuje největší zvláštní ekonomickou zónu, která se nachází v Republice Tatarstán v regionu Povolží asi 700 kilometrů jihovýchodně od Moskvy. Investují zde státní i soukromé společnosti miliardy amerických dolarů.

Kirby míní, že pokud by v Rusku vznikla díky pomoci Íránu továrna na drony, je to špatná zpráva pro Ukrajinu. ,,Toto plnohodnotné partnerství (Ruska a Íránu) je škodlivé nejen pro Ukrajinu, íránské sousedy, ale i pro mezinárodní společenství," prohlásil Kirby. Podle něho pak USA použijí veškeré nástroje k tomu, aby byly tyto aktivity narušeny.

Zmíněná spolupráce na stavbě továrny na drony představuje další kamínek v mozaice hlubší spolupráce mezi oběma zeměmi. Rusko má totiž v navazování podobných účelových spojenectví značně zúžený manévrovací prostor, a Teherán, stejně jako Rusko postižený západními sankcemi, se zdá pro Moskvu vlastně nejvhodnějším partnerem.

A že je vždy něco za něco v rámci blízkého spojenectví Moskvy a Teheránu ukazuje skutečnost, že již dříve byla podepsána dohoda o dodávce víceúčelových stíhacích letounů Suchoj Su-35 z Ruska, jejichž novou adresou bude právě Írán, čili tím dochází k prohloubení vojensko-technické spolupráce mezi oběma zeměmi, jež byla postavena i válkou na Ukrajině na kvalitativně vyšší úroveň.


Zdroj: Defense News

Tagy článku

-->