Írán tvrdí, že sestřelil špionážní dron RQ-4 Global Hawk. Američané to nepotvrdili

Írán tvrdí, že sestřelil špionážní dron RQ-4 Global Hawk. Američané to nepotvrdili
Autor: flickr.com (CC BY-SA 2.0)
20 / 06 / 2019, 07:30

Sestřelili jsme americký dron RQ-4 Global Hawk, tvrdí íránská státní agentura IRNA. Američané zprávu nepotvrdili.

/AKTUALIZOVÁNO/ - Americká oficiální místa potvrdila, že íránské revoluční gardy sestřelily americký dron RQ-4 Global Hawk. Na rozdíl od Íránu, který tvrdí, že dron byl zlikvidován nad jejich územím, protože narušil íránský vzdušný prostor, tvrdí americká strana, že Írán sestřelil dron raketou země-vzduch v mezinárodním vzdušném prostoru nad Hormuzským průlivem. Podle šéfa íránských revolučních gard Hosejna Salámího tím Írán ,,vyslal USA jasný vzkaz". To by na druhé straně mohlo zavdat příčinu vážnějšímu konfliktu mezi Íránem a USA, jejichž vztahy jsou momentálně na bodě mrazu. 

 

Írán uvedl, že sestřelil americký dron RQ-4 Global Hawk nad provincií Hormuzgán a zveřejnil i údajnou fotku sestřeleného stroje. Útok měly provést íránské revoluční gardy. Americká oficiální místa odmítají zprávu íránské agentury IRNA blíže komentovat. Mluvčí amerického velitelství CENTCOM Bill Urban sdělil agentuře AP, že ,,nad íránským územím neletěl žádný dron".

tatra2dron

                                           Je toto sestřelený americký dron RQ-4 Global Hawk?

 

Mezi USA a Íránem panuje zvýšené napětí po incidentu z minulého týdne, kdy na japonský a norský ropný tanker zaútočil neznámý útočník  ve strategicky důležitém Ománském zálivu. USA jasně ukázala na Írán, ten to však popírá. 

 

Připravujeme podrobnosti...

 

Zdroj: wsj.com, defence-blog.com

 
 
 
 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace