Írán vyšle do války přestavěný tanker – americké ďábly hrůza jímá

Írán vyšle do války přestavěný tanker – americké ďábly hrůza jímá
Autor fotografie: íránská státní média|Popisek: ex-tanker Markran
22 / 01 / 2021, 09:00

V Íránu hrdě uvedli do služby převelikou "válečnou" loď Markran. Bývalý tanker přestavěli pro vojenské využití a hodlají ho nasadit v roli předsunuté základny. Podle íránských médií samozřejmě může loď kromě velkých výsadků vést také elektronický boj a podporovat operace speciálních sil. Dodat k tomu lze, že je dobře, že nejde o jeden z íránskými piráty uloupených tankerů. A že je pozoruhodné, když námořnictvo chlubící se schopností zničit jadernou letadlovou loď pomocí motorových člunů zařazuje do služby přestavěný tanker a očekává od něj efektivitu.

O přestavbě tankeru Perský záliv na plovoucí základnu Markran se píše již nějakou dobu. Loni v listopadu se objevily fotografie zaplaveného suchého doku, což naznačovalo, že práce byly dokončeny a loď absolvovala zkušební plavbu. Jde o 230 m dlouhé plavidlo, které má podle kontradmirála Chanzádího, velitele Námořnictva Islámské republiky Írán, schopnost nejen nést vrtulníky a drony, ale také řízené střely a další zbraně.

Nejde o první loď takového určení, kterou se íránské námořnictvo chlubí. Nedlouho před Markranem uvedlo do služby menší, rovněž z civilního plavidla přestavenou loď Šahíd Rúdakí. Tou disponují revoluční gardy, resp. jejich námořní větev. I v jejím případě světová média citovala v listopadu sebevědomá prohlášení íránské státní propagandy o "univerzální lodi" a titulky hřměly výrazy jako "mobilní námořní město". S 12 tisíci tunami výtlaku a při rozměrech 150 m délky a 22 m šířky jde spíš o malebnou vísku.

"Bazar" na palubě Mučedníka Rúdakího (zdroj: Twitter, TheDrive.com)

Když toto "město" představovali veřejnosti, vybavili jej čtyřmi útočnými čluny s raketomety, protivzdušným systémem na kolovém podvozku, vrtulníkem Bell 412, osmi drony a osmi protilodními střelami Qader. Loď vypadala více jako malý plovoucí veletrh s vystavenými produkty než válečné plavidlo připravené k nasazení. Čínská agentura Xinhua ho ovšem dokonce označil za "lehkou letadlovou loď". Své jméno nese po viceadmirálu Abduláhu Rúdakím, bývalém veliteli nýámořnictva republikánské gardy, který měl být zavražděn nepřáteli, zemřít jako mučedník (šahíd).

video: youtube

Ex-tanker Markran je o poznání větší a bezmála dosahuje délky standardních amerických plovoucích základen ESB třídy Montford. I jejich design byl ovlivněn tankerem, v jejich případě loděmi třídy Alaska, ale jde o začátku jako válečná projektovaná a stavěná plavidla o plném výtlaku 80 tisíc tun. Na rozdíl od íránského pokusu ovšem nenesou žádnou výzbroj, protože k plnění bojových úkolů disponuje US Navy pestrou paletou lodí k tomu určených, a kapacita ESB je plně k dispozici pro logistické úkoly.

Podle kontradmirála Chanzádího může Markran nést šest až osm vrtulníků (íránské námořnictvo disponuje typy RH-53D Sea Stallion, AS-61A-4 Sea King a AB212ASW) a drony. Zřejmě ponese i různé další zbraně včetně řízených střel. Jestli podobným způsobem jako v případě představení Šahída Rúdakího, tj. tak, že na palubu umístí kolový podvozek se zbraňovým systémem, není jisté, ale ani vyloučené. Reálné schopnosti ex-tankeru zatím nelze hodnotit. V symetrickém konfliktu takové plavidlo bez odpovídající podpory nebude mít dlouhou životnost. Jako prostředek podpory operací v rámci asymetrických konfliktů jej Íránci zřejmě využít budou nějakým způsobem umět.

A jako vždy, když se Írán chlubí na první pohled diskutabilními až nesmyslnými domácími zbrojními projekty, ať už jde o "letadélko" vydávané za neviditelný stíhací letoun 5. generace, nebo o přestavěné civilní lodě, se nabízí otázka, jestli tím jen nepodporuje tendenci podceňovat jeho skutečné schopnosti. To by zřejmě mohlo být jediným racionálním vysvětlením této okázalé demonstrace... síly?

Otázkou potom je, co Írán touto demonstrací sleduje, respektive kdo je příjemcem jeho informace. Operační prostor této lodi je zřejmě omezen pouze na Perský a Ománský záliv, maximálně pobřežní vody Pákistánu. Lze předpokládat, že nikoho z uvedených Írán zřejmě nezastraší, takže se může též jednat o prezentaci vládnoucí garnitury vůči domácímu publiku a pomalá snaha se etablovat jako vedoucí regionální síla.

Jak již bylo mnohokrát řečeno, další vývoj se bude odvíjet od politiky nové americké administrativy, její schopnosti a ochoty s Íránem komunikovat a schopnosti Íránu dodržovat dohody. Nicméně, vždy je nejhorší chybou podcenit protivníka, leč v daném případě nelze obalamutit zákony fyziky, loď má neměnné charakteristiky. Jediné co může změnit situaci je, čím vším by mohla být naložena a jak rychle by byla před zničením schopna zbraňové systémy aktivovat a účinně použít - a na jakou vzdálenost.

 

Zdroj: hisutton.com; thedrive.com

Tagy článku