Iránské drony a kultura smrti

Iránské drony a kultura smrti
Autor fotografie: Tasnim News Agency, CC BY 4.0|Popisek: Íránské drony Šhahíd 136
16 / 04 / 2024, 08:00

KOMENTÁŘ: Před časem se v médiích objevila deklarace, nadepsaná „Nejen Ukrajina, ale také Izrael bojuje za nás“. Tahle výzva tak trochu zapadla ve víru dramatických událostí, které bohužel sledujeme dnes a denně. Nyní jsme byli svědky íránského útoku na Izrael a tato teze se opět stala zcela aktuální. Proč?

Írán na Izrael nasměroval úplně stejné drony, které Rusko posílá na ukrajinské cíle. Je možná příznačné, že jim íránští výrobci dali název „Šahíd“. Média tento název často zmiňují, aniž by věděla, jaký je jeho opravdový smysl. Tohle slovo totiž označuje mučedníka, který zemřel kvůli své islámské víře a sebeobětoval se ve svaté válce, džihádu. V jiných situacích označují média tyto lidi jako sebevražedné atentátníky. Nyní zde máme technologii, která „hrdě“ nese stejný název. Vraždí nevinné civilní obyvatelstvo nejen tam, kde probíhá tzv. svatá válka (kde to vlastně podle Íránu je?), ale i na Ukrajině. Ale není to vlastně příznačné?

Podívejme se na izraelsko-palestinský – a nyní na íránsko-izraelský – konflikt z trochu jiného úhlu. Nejde totiž jenom o geopolitickou válku o území, jak by se na první pohled mohlo zdát. Zdá se, že ti, kteří v této souvislosti hovoří o střetu civilizací, mají možná pravdu. Západní civilizace je postavena na morálních zásadách, ztělesněných obvyklým bonmotem – Atény – Řím – Jeruzalém. Jinými slovy – řecká filosofie, římské právo a křesťansko-židovská etika. Na těchto pilířích stojí již dvě tisíciletí naše společnost.

Jedním z jejích základních postulátů je oslava života ve všech jeho formách. Nyní ale stojíme tváří v tvář zcela jinému hodnotovému žebříčku. Jsme svědky – v přímém přenosu – oslav smrti. Názorným příkladem je tragický případ synů vůdce Hamásu Ismaela Haníji. Svět obletěly fotografie, kde on a jeho manželka jsou nadšení z toho, že jejich synové a vnuci zahynuli na „bitevním poli“. To je něco, co je pro nás naprosto nepředstavitelné! My jsme nastaveni nejen na to, že nás jakákoli tragédie nesmírně zasáhne, ale naopak se v našem okolí snažíme obětem a jejich blízkým co nejvíce pomoci. A není to jen v nejbližší rodině.

Jsou si ti, kteří mávají palestinskými vlajkami na náměstích, vědomi této neuvěřitelné civilizační propasti? Žijeme ve světě rychlých a nepřesných symbolů. Bohužel palestinská vlajka se v poslední době nechtěně stala symbolem této ideologie smrti. Pokud probíhají v západní Evropě i nyní, po názorné demonstraci síly „Osy zla“ při útoku na Izrael shromáždění pod palestinskými vlajkami, pak Evropě a Euroamerické civilizaci hrozí nejspíš opravdu definitivní zánik. Doufejme, že k němu nedojde.

Izrael se útokům zatím úspěšně brání, a to i za pomoci mnoha – často nečekaných – spojenců. Jakkoli je tenhle konflikt tragický a vyvolává v nás obrovské geopolitické obavy, musíme si uvědomit, že je možná v něčem pozitivní. Konečně je možné pojmenovat, kdo je aktérem dobra a kdo zla. Alespoň z našeho pohledu. Bohužel některým intelektuálům a jejich neinformovaným obdivovatelům – a to i u nás – tyto souvislosti stále unikají.

Jan Bartošek (KDU-ČSL), místopředseda PSP ČR

Tagy článku