Íránské drony používané Ruskem k terorizování Ukrajiny jsou postavené ze západních součástek

Íránské drony používané Ruskem k terorizování Ukrajiny jsou postavené ze západních součástek
Autor fotografie: foto: Fars Media Corporation, CC BY 4.0|Popisek: Mohajer-6 UAV
18 / 11 / 2022, 11:00

Dokumentace, kterou získal deník Wall Street Journal, ukazuje, že řada elektronických součástek pohánějících íránské bezpilotní letouny Mohajer-6 používané ruskými silami na Ukrajině byla ve skutečnosti vyrobena ve Spojených státech a dalších západních zemích, případně jde o nelegální napodobeniny vyrobené pravděpodobně v Číně. Problémem je obcházení sankcí a nedostatečná kontrola dodavatelských řetězců.

Za účelem těchto zjištění údajně ukrajinská armáda hacknula jeden z dronů za letu a přistála s ním. Následně byl prozkoumán příslušníky ukrajinské vojenské rozvědky. Kromě jen jsou zkoumány také další íránské bezpilotní letouny sestřelené ukrajinskými silami a probíhající vyšetřování poukazuje na závažná slabá místa v globálním dodavatelském řetězci, která umožňují nepřátelským zemím, jako je Írán, využívat technologického pokroku Západu.

Írán začal dodávat Rusku bojové drony počátkem podzimu. Jen několik týdnů poté, kdy se objevily zvěsti naznačující zahájení transferu zbraní, se bezpilotní letouny začaly objevovat na Ukrajině ve velkém počtu. V září se objevily první důkazy o tom, že cíle na Ukrajině zasahuje íránská vyčkávající munice/kamikaze drony typu Shahed-136. Později byl sestřelen a ukrajinskými silami nalezen, rozebrán a prokoumán íránský průzkumný a útočný dron typu Mohajer-6.

Podle článku Wall Street Journal nedávná zjištění ukrajinské rozvědky odhalují, že až tři čtvrtiny elektroniky objevené uvnitř ukořistěných íránských dronů použitých proti Ukrajině byly vyrobeny ve Spojených státech. Zjištění jsou obzvláště pozoruhodná vzhledem k přísným mezinárodním sankcím, které byly na Írán v minulosti uvaleny, neboť naznačují, že buď nejsou uplatňovány důsledně, nebo je Teherán schopen je obcházet.

Pokud jde konkrétně o Mohajer-6, podle ukrajinské protikorupční nadace NAKO z více než 200 různých komponentů nalezených uvnitř dronu byla přibližně polovina vyrobena americkými společnostmi, zatímco necelá třetina zřejmě pocházela z Japonska. Mezi tyto součástky patří servomotory, které umožňují operátorům manévrovat s dronem za letu a které podle zjištění NAKO vyrobila japonská společnost Tonegawa-Seiko Co., která již v minulosti vyvezla své produkty bez povolení do Číny.

Nadace NAKO zjistila, že mnoho součástek íránských dronů nepodléhá kontrole vývozu. Prakticky to znamená, že íránský výrobce si je může koupit v běžném obchodě, například prostřednictvím webů jako Alibaba, případně s využitím prostředníků.

Mezi dalšími součástkami dronu Mohajer-6 jsou také produkty německé společnosti Infineon Technologies AG sídlící v Neubibergu a americké společnosti Microchip Technology Inc. se sídlem v Arizoně. Zatímco německá společnost jakékoli prodeje do Íránu popřela, mluvčí americké firmy uvedl, že ve společnosti platí přísná pravidla chránící integritu dodavatelského řetězce, ale že existují třetí strany, které přeprodávají součástky do celého světa. Objevena měla být také pokročilá teleskopická infračervená čočka vyrobená izraelskou společností Ophir Optronics Solutions.

V říjnu byla přitom publikována studie Institutu pro vědu a mezinárodní bezpečnost, podle které Čína a další státy vyrábějí padělané kopie západních komponentů a prodávají je mj. do Íránu. To vůbec nezní překvapivě, a je možné, že určité množství součástek íránských dronů považovaných za západní, jsou ve skutečnosti nelegální čínské kopie. Tento problém se objevil nedávno v souvislosti s rakouskou společností Rotax, která vyrábí motory. Koncem října byl motor Rotax, pravděpodobně ukradený, objeven na palubě jednoho z prvních íránských bezpilotních letounů Mohajer-6 sestřelených na Ukrajině.

Díry ve vývozních zákonech, obcházení sankcí a komplikace, kterým společnosti čelí při sledování svých výrobků v řetězci, jsou faktory, které přispívají k možnosti, že západní komponenty skončí v nesprávných rukou. Odpovědí musí být zpřísnění sankcí a především jejich důsledná kontrola a vymáhání.

Zdroj: Wall Street Journal, The Drive, ТРУХА

Tagy článku

-->