foto: Fars Media Corporation, CC BY 4.0/Íránský dron Šahíd 129 (ilustrační obrázek)
Írán dodává Rusku drony Šahíd. Sice jsou v některých médiích označovány za „drony pro chudé“, ale nedá se říci, Rusko by bylo chudé, spíše bere, kde lze, dokud vlastní vývoj nedosáhne potřebné kvality.
Drony se dělí na průzkumné, nosiče raket nebo bomb a sebevražedné. Každá země zařazuje do výzbroje, co je pro ni strategicky nejvýhodnější. A Rusko momentálně bere, co je k dispozici.
Psali jsme
Kromě raketometů a dělostřelectva zásadním způsobem do konfliktu na Ukrajině zasahují drony. Při konfliktu v separatistických oblastech...
U dronů Šahíd není primárně za úkol hodnotit jejich design, ale jejich cenu a výkonnost. A zdá se, že Rusku poskytují dostatečné služby, dalo by se parafrázovat „za málo peněz hodně muziky“. Válka na Ukrajině dokáže spojovat dříve nemyslitelné partnery a poskytovat technologie, kam by v jiném případě nebyly dodatelné. A Rusko a Írán jsou jedním z takových případů.
Drony se stávají čím dále tím více významnější veličinou v boji, a je jedno zda se jedná o podhladinové, hladinové, pozemní nebo vzdušné prostředky schopné odpálit rakety či nesoucí výbušnou hlavici buď samostatně, či ve skupině.
Psali jsme
Vývoj munice i dronů je stejně rychlý jako vývoj mobilních telefonů. Lídr teroristické skupiny Al-Káida Ajmán Zavahrí byl eliminován střelou Hellfire...
Problémem dronů je systém velení a řízení, tedy kybernetická bezpečnost a odolnost systému proti průniku do řízení nebo autonomní schopnost v případě ohrožení se odpoutat z místa nasazení. V jakémkoliv případě je dron levnější než ztráta pilota nebo osádky a jeho/její výcvik. Toto vše směřuje k robotickým válkám a umělé inteligenci, avšak za předpokladu, že člověk bude mít vždy absolutní rozhodovací pravomoc, nikoliv robot.
To, co Rusko s íránskými drony nyní dělá, je vykrytí „děr“ ve vlastní výzbroji, kdy zaspalo dobu. A jak již bylo řečeno, kvalitní vývoj trvá nějako dobu, a to nejen vývoj, ale i technologické nebo vojskové zkoušky.
Iránské nebo jiné drony nelze podceňovat z hlediska země původu. Důležitá je jejich odolnost vůči rušení, převzetí a zničení. Pak je to též, jek již bylo řečeno, cena a výkon, tedy masové nasazení s minimálními náklady, kdy PVO není schopna tak masivně reagovat. Tedy jedna raketa na jeden dron, ale stěží X raket na mnoho dronů. K tomu by bylo celkem uzpůsobeno hlavňové rychlopalné dělostřelectvo s rotačními kanony nebo programovatelná ABM, tedy munice vybuchující v místě a čase a vytvářející wolframový oblak ničící vše v náletovém směru, tedy střely, vrtulníky nebo i letouny.
Psali jsme
Výraz ”swarming munition” zřejmě zatím nemá obecně rozšířený a zažitý český ekvivalent. Jde o ”rojící se munici”, někdo říká ”vosí”. Týká...
Rusko jistě není chudé, ale ztrácí významné spojence. Takže v obranné oblasti již zřejmě není konkurenceschopné kromě jaderné hrozby, a ta není zanedbatelná. V jiných technologiích je řada zemí, jež získávají náskok.
Rusko může pořizovat drony pro typ operací, jako bylo plošné bombardování za druhé světové války, ale konflikt tím nevyhraje. Ba naopak, způsobí masivní civilní ztráty a veřejné mínění se obrátí proti němu a prezidentu Putinovi.
Zdroj: iranintl.com, atalayar.com
Tagy