Íránské gumáky Revolučních gard kroužily okolo americké jaderné ponorky, zahnala je až střelba

Íránské gumáky Revolučních gard kroužily okolo americké jaderné ponorky, zahnala je až střelba
Autor: United States government work|Popisek: USS Georgia
11 / 05 / 2021, 09:00

Loď americké pobřežní stráže vypálila v pondělí varovné výstřely na íránské motorové čluny, které se dostaly do nebezpečné blízkosti amerických válečných lodí doprovázejících balistickou jadernou ponorku třídy Ohio, USS Georgia Hormuzem.

Jedná se již o třetí incident během měsíce, kdy íránské čluny obtěžují americké válečné lodě a druhý případem, během kterého reagovaly americké lodě varovnou palbou.

Podle mluvčího Pentagonu Johna Kirbiho účastníky tohoto posledního incidentu bylo 6 amerických válečných lodí, včetně USS Georgia, což je přes 170 metrů dlouhá jaderná ponorka s výtlakem 18 700 tun nesoucí 154 střel Tomahawk s plochou dráhou letu. Georgia vstoupila do služby v roce 1984 jako balistická ponorka, posléze byla přestavěna v letech 2002-2008 na nosič střel s plochou dráhou letu. Vzhledem k omezením daným smlouvou START II nese Tomahawky s konvenční hlavicí. Ponorka je pod hladinou schopná dosáhnout rychlosti až 30 uzlů.

Varovné výstřely během incidentu vypálila doprovodná loď americké Pobřežní stráže USCGC Maui z kulometu ráže .50, celkem vypálila ve dvou dávkách 30 nábojů na 13 íránských člunů patřících íránským Revolučním gardám. Íránské čluny po druhé dávce zmizely od amerických plavidel, ke kterým se přiblížily až na 150 yardů, tedy přibližně 137 metrů.

Zdroj: Bloomberg, The Drive

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace