Íránské gumáky Revolučních gard kroužily okolo americké jaderné ponorky, zahnala je až střelba

Íránské gumáky Revolučních gard kroužily okolo americké jaderné ponorky, zahnala je až střelba
Autor fotografie: United States government work|Popisek: USS Georgia
11 / 05 / 2021, 09:00

Loď americké pobřežní stráže vypálila v pondělí varovné výstřely na íránské motorové čluny, které se dostaly do nebezpečné blízkosti amerických válečných lodí doprovázejících balistickou jadernou ponorku třídy Ohio, USS Georgia Hormuzem.

Jedná se již o třetí incident během měsíce, kdy íránské čluny obtěžují americké válečné lodě a druhý případem, během kterého reagovaly americké lodě varovnou palbou.

Podle mluvčího Pentagonu Johna Kirbiho účastníky tohoto posledního incidentu bylo 6 amerických válečných lodí, včetně USS Georgia, což je přes 170 metrů dlouhá jaderná ponorka s výtlakem 18 700 tun nesoucí 154 střel Tomahawk s plochou dráhou letu. Georgia vstoupila do služby v roce 1984 jako balistická ponorka, posléze byla přestavěna v letech 2002-2008 na nosič střel s plochou dráhou letu. Vzhledem k omezením daným smlouvou START II nese Tomahawky s konvenční hlavicí. Ponorka je pod hladinou schopná dosáhnout rychlosti až 30 uzlů.

Varovné výstřely během incidentu vypálila doprovodná loď americké Pobřežní stráže USCGC Maui z kulometu ráže .50, celkem vypálila ve dvou dávkách 30 nábojů na 13 íránských člunů patřících íránským Revolučním gardám. Íránské čluny po druhé dávce zmizely od amerických plavidel, ke kterým se přiblížily až na 150 yardů, tedy přibližně 137 metrů.

Zdroj: Bloomberg, The Drive

 

Tagy článku