Íránské zabijácké drony na ukrajinském nebi – geniální tah Ruska

Íránské zabijácké drony na ukrajinském nebi – geniální tah Ruska
Autor fotografie: By Mil.gov.ua, CC BY 4.0|Popisek: Íránský dron Shahed 136
19 / 10 / 2022, 11:00

Poslední měsíc plní čím dál více prostoru ve zpravodajství o válce na Ukrajině téma íránských dronů, které decimují ukrajinské cíle hluboko za frontou. Často s uštěpačnými poznámkami o tom, kterak ,,Rusko musí kupovat techniku někde ve třetím světě.”

Je fajn si dát malý reality check a říct si o íránských dronech krapet víc. Málokdo ví, že íránský program vývoje vojenských bezpilotních letadel patří k jedněm z nejstarších na světě. Začal hluboko v 80. letech během Irácko-íránské války, jednoho z nejstrašlivějších ozbrojených konfliktů konce 20. století, a patří mezi nejstarší asymetrický bojový program tohoto státu (o poznání starší než ten balistický nebo námořní).

Pro Írán, který byl během této války v mezinárodní izolaci a pod sankcemi, představoval vývoj vlastních bezpilotních letadel jednu z mála možností, jak bojovat s nedostatkem vlastních pilotů (důsledek porevolučních čistek a emigrace) a také s obecně lépe vyzbrojenou iráckou armádou.

Video: Youtube

Írán vyráběl drony dvojího druhu, jednak průzkumné, jednat ty útočné. A za posledních skoro čtyřicet let dokázal vlastní technologii výrazně posunout. Od v podstatě DIY výrobků rádiem řízených modelů, které jsou vyzbrojeny jednoduchou kamerou či granátem až po sofistikované (a levné) sebevražedné drony, které vidíme dnes, a jež jsou schopny útočit hluboko v týlu nepřítele.

Mohajer-1

                                                           Foto: Wikimedia Commons, volné dílo

 

Na fotce je dron Mohajer, jehož první sériově vyráběný model je z roku 1985, a který patřil k prvním bojovým dronům. Jeho vývoj nadále pokračuje a patří k oblíbeným chloubám vojenských přehlídek.

Bojové nasazení dronů si Írán v posledních dekádách vyzkoušel naostro několikrát, nejprve vůči etnickému separatismu (z řad Kurdů nebo Balúčů). Zároveň s tím íránské drony zasáhly do zástupných konfliktů v Libanonu a Jemenu. Zásadním velkým testem pak byla syrská občanská válka, kdy drony útočily na odpůrce režimu Bašára Asada, ať už z řad FSA, nebo teroristických uskupení typu Džabhat Fatah aš-Šám (Nusrá) a Islámského státu.

Nyní na Ukrajině je nejčastěji zmiňovaný sebevražedný dron řady Šahíd (Svědek/Mučedník), současná vlajková loď íránské UAV flotily, konkrétně model Šahíd-136, který byl uveden minulý rok. ,,Bestie" dlouhá 3,5 metru, vážící 200 kg s uváděným (ale rozporovaným) doletem 2 500 km. V ruském označení Герань-2 (Geranium-2). Tohle je stroj, kterého se týkají čím dál častější zprávy o útocích z posledních dnů a týdnů.

Íránské drony nejsou top high-end technologie, ale Íránci měli několik dekád na to vyvinout domácí kompetitivní bojové drony v desítkách různých modelů, a to za velmi příznivý poměr cena/výkon. Myslet si, že jejich nákup je nějakým aktem zoufalství, je úpně mimo.

Článek převzat s laskavým svolením autora twitter.com/mordieu

 

Zdroje: Twitter, Short history of the Iranian Drone Program od Michaela Rubina

 

 

Tagy článku