foto: Defense Visual Information Distribution Service / Picryl/Izraelská PVO testovaná proti balistickému cíli (ilustrační foto)
Při víkendovém prvním historickém útoku islámské republiky na území Izraele měl Írán podle státní televize použít kromě dronů, balistických a řízených střel také hypersonické rakety, které měly zasáhnout a silně poškodit několik izraelských vojenských základen.
Íránská televize Press TV vlastněná islámskou republikou v pondělí 15. dubna publikovala zprávu, že na základě tajných informací pocházejících údajně přímo z Izraele IDF ve skutečnosti nebyly schopny zachytit ani jedinou z Íránem vystřelených hypersonických střel. Ty měly podle informací televize poškodit vybavení hned několika základem na území Izraele. Kanál Press TV ani íránský režim však neuvedly, jaký typ hypersonických střel byl k útoku použit. Pravděpodobně by se tak mohlo jednat o střely Fattah 2, které byly poprvé představeny veřejnosti v červnu minulého roku.
Podle informací íránského režimu by měla být střela Fattah 2 manévrovatelná a mohla by být schopna zasáhnout cíle bez předchozí detekce systémy PVO. Její starší verze, raketa Fattah 1, dosahovala podle islámské republiky rychlosti 13-15 Mach (16-18 500 km/h) a byla schopná zasáhnout cíle až do vzdálenosti 1 400 km, což by stačilo na realizaci útoku na Izrael. Nová varianta Fattah 2 by proto měla splňovat minimálně stejná, avšak spíše lepší kritéria. Její použití při víkendovém útoku na Izrael by současně znamenalo historicky první aplikaci této hypersonické střely v boji.
Íránské informace o využití hypersonické Fattah 2 k útoku na Izrael však vyvrací americké a izraelské zprávy. Podle slov nejmenovaného vysokého představitele americké armády, která publikoval internetový portál ABC News, byly v noci ze soboty na neděli 14. dubna íránskými nikoli hypersonickými, ale balistickými raketami opravdu zasaženy izraelské vojenské základny, avšak pouze dvě. Jednou z nich byla letecká základna Nevatim, kde mělo dojít k poškození jednoho transportního letounu C-130, nepoužívané ranveje a prázdného skladovacího prostoru. Tyto informace by částečně potvrzovalo video zveřejněné IDF, na kterém je vidět kráter po výbuchu na základně Nevatim.
Chybí informace pro potvrzení útoku hypersonického Fattah-2
Ten však rozhodně neodpovídá možné škodě, kterou by způsobila balistická raketa nebo hypersonická střela, jak uvádějí Íránci. Američtí, britští, izraelští ani jordánští představitelé armády, kteří byli zapojeni ve společné operaci proti íránskému vzdušnému útoku, se k informacím o hypersonických střelách dosud nevyjádřili. Pokud by však informace Íránu byly pravdivé, musel by si útok hypersonických střel jistě vyžádat oběti na životech nebo bezpočet zraněných.
Jedinou obětí víkendového útoku, která se nachází v kritickém stavu, je sedmiletá beduínská dívka Amina zraněná šrapnelem zneškodněné balistické rakety. Ten dopadl na dům její rodiny v beduínské nelegální vesnici ležící v oblasti jižního Negevu. I po několika prodělaných operacích mozku je však dívka stále v kritickém stavu. Nejméně osm dalších lidí bylo zraněno pravděpodobně při stejném incidentu jako Amina, avšak jejich stav není známý.

Pokud by však došlo ke smrti nebo jinému vážnému zranění některého z dalších občanů Izraele, tuto informaci by se armádě, médiím ani představitelům státu nepodařilo utajit. Izraelská občanská společnost, na rozdíl od situace v Íránu, kdy autoritářský režim silně potlačuje jakékoliv projevy svobody slova na veřejnosti, je nyní natolik kritická a senzitivní vůči probíhající bezpečnostní situaci v zemi, že by se zprávy o dalších obětech již jistě objevily. Výbušniny proto pravděpodobně opravdu dopadly na obě izraelské základny, jak uvedl americký zdroj, ale útok si nevyžádal žádné oběti na životech nebo vážná poškození vojenského vybavení.
Také Rusko podle ukrajinských i vlastních zpráv údajně od minulého roku ostřeluje svými hypersonickými střelami Ch-47M2 Kinžal a 3M22 Zirkon ukrajinské hlavní město a další strategické i civilní pozice v zemi. Jejich efektivita, stejně jako reálnost šrapnelů nalezených na Ukrajině, je však otázkou mnohých sporů. Podle dostupných informací Američané stále nedisponují sériově vyráběnou hypersonickou střelou, avšak v minulých měsících představila společnost Lockheed Martin rakety Mako a AGM-183A, které by mohly tuto situaci zásadním způsobem změnit.
Tagy