Íránský vojenský genius Sulejmání zahynul při raketovém útoku USA – vyhlásí američtí Demokraté týden solidarity s Íránem?

Íránský vojenský genius Sulejmání zahynul při raketovém útoku USA – vyhlásí američtí Demokraté týden solidarity s Íránem?
Popisek: Ilustrační obrázek
03 / 01 / 2020, 07:00

V noci se na sociálních sítích objevila informace o zabití elitního íránského generála a velitele jednotel al-Kuds, Kásima Sulejmáního a následně byla informace potvrzena servery BBC a CNN. Generál zemřel při americkém raketovém útoku na letiště v Bagdádu.

Agentura Reuters přinesla informaci, že americká armáda potvrdila útok na dva cíle v Bagdádu, které měly být napojeny na Írán. Rakety z útočícího dronu zabily celkem 9 lidí a kromě íránského generála zemřel i velitel iráckých milicí Abú Mahdí al-Muhandis.

Zabití íránského generála Sulejmáního je excelentní prací americké armády, která si přesně vybrala cíl a s chirurgickou přesností zlikvidovala nejschopnějšího generála Íránu, tvůrce vojenské strategie tohoto nevypočitatelného státu. Pentagon potvrdil, že akce proběhla na rozkaz prezidenta Spojených států.

Kasim Sulejmání

Americký prezident Donald Trump vyvěsil na svůj Twitter příspěvek s americkou vlajkou na znamení radosti nad dobře provedenou akcí.

A jak reagovala progresivní americká Demokratická strana? Členka Sněmovny reprezentantů, muslimka Ilhan Omar, na svém Twitteru napsala příspěvek odsuzující celou akci s tím, že Donald Trump chce válku a kdo ho zastaví. Ona to prý udělá.

Omar

A kandidát na prezidenta Bernie Sanders? Ten zase mluví o nebezpečné eskalaci napětí vedoucí k další válce na Středním východě. Vlastně mluví úplně stejně jako íránský ministr zahraničí Javad Zarif…

Sanders

AOC či Rashida Tlaib se zatím nevyjádřily, ale lze očekávat, že progresivistické demokratky nenechají na americkém prezidentovi a armádě nit suchou. Vyhlásí Demokraté týden solidarity s Íránem a připnou si černou stužku za generála Sulejmáního?

Jedno je z reakcí Demokratů jisté, pokud prezidentské volby nějakou náhodou Sanders vyhraje, očekávejme fotky Íránci zajatých amerických vojáků tak jako za prezidenta Obamy. Nyní je odpovědí za smrt amerických vojáků nemilosrdný úder.

Jedno je jisté, k eskalaci na Středním východě zcela jistě dojde. Západní státy budou muset v Hormuzu chránit tankery s ropou, jejíž cena po úderu USA pro Íránu zareagovala skokem o 4%. Je otázkou, jak vlastně Írán po této ukázce schopností USA zklikvidovat klíčového člověka režimu může zareagovat.

Situace se značně změnila a promenáda íránských Revolučních gard v Hormuzu na gumových člunech s kulomety se může změnit ve smrtelně nebezpečnou hru. Protivník totiž ukázal, že pravidla hry se změnila a zabití meče ajatolláhů je toho důkazem.

 

Tagy článku