IRIS – T SLM: Unikátní německá zbraň proti ruským okupantům

IRIS – T SLM: Unikátní německá zbraň proti ruským okupantům
Autor fotografie: Boevaya mashina, CC BY-SA 4.0|Popisek: IRIS-T SL
13 / 10 / 2022, 13:00

IRIS znamená bohyně duhy, ale též duhovku oka, což stejně jako otisk prstu je jedinečným identifikátorem člověka. IRIS je tedy v návaznosti na toto jedinečná zbraň protivzdušné obrany, jež se vyvinula z IRIS-T na IRIS-T SLM ve vývojové kanceláři německé firmy DIEHL.

Uživateli jsou Německo, jako páteřní PVO jej zavedlo Švédsko a připojil se i Egypt. Německý obranný průmysl se zdá být bezkonkurenční v oblasti velkých zbraňových systémů. Lze jmenovat tanky LEOPARD, vozidla BOXER, letouny v mezinárodní spolupráci TYPHOON či AIRBUS 400 nebo vrtulníky NH-90. Též jsou zajímavé protitankové zbraně RGW několika kategorií od DND nebo ruční zbraně Heckler&Koch.

IRIS-T SLM z Německa, americké raketomety HIMARS společně s houfnicemi ZUZANA 2 ze Slovenska nebo T-72 a BVP z ČR výrazně posilují obranyschopnost Ukrajiny proti agresi ze strany Ruska. Střela IRIS-T SLM má schopnost i navádění pomocí satelitní nebo inerciální navigace a zasahovat všechny vzdušné cíle včetně některých typů balistických střel.

Toto výrazně mění poměr sil na bojišti a ruskou vzdušnou dominanci dostává do defenzívy, respektive z plošného nasazení budou ruští velitelé volit mnohem opatrnější plánování. IRIS-T SLM se jeví jako „gamechanger“, tedy zbraň měnící poměr sil.

Rusko doposud mělo vzdušnou dominanci, a to jak v letounech, tak ve vrtulnících i raketových prostředcích. Ale situace se mění. Ukrajina mění taktiku a získává moderní obranné prostředky. Jistě by se hodily moderní MBT nebo BVP, ale i tak dodávky v oblasti dělostřelectva nebo PVO jsou zásadní.

U moderních systémů je problémem, že je nutný výcvik osádek či obsluh, což vyžaduje nějaký čas, a navíc je nutná změna logistiky. U starších, původně ze SSSR systémů již docházejí zásoby, ale je to nejrychlejší zásobování a dovybavení ukrajinské armády. Čeho se ukrajinské armádě začíná nedostávat je munice všeho druhu, jak již bylo řečeno, zásoby vysychají.

Všechny země bývalé Varšavské smlouvy přecházejí na standardy NATO, a tím pádem mění ráže i munici i výzbroj. To, co je k dispozici je pouze v mobilizačních zálohách, ale ani ty nelze zcela vyčerpat bez náhrady.

Ukrajinu lze zásobovat, ale ne nekonečně. Žádný stát si nemůže dovolit takové válečné výdaje a Ukrajina nemá dostatečné finance na klasické akvizice. Ale i Rusko se dostává do obtíží, kdy mu docházejí zdroje a spojenci se odvracejí. Skoro to vypadá, že dojde k „zamrzlému“ konfliktu, kdy nebude ani vítěze ani poraženého a pro obě strany konfliktu to bude ztráta.

Rusko může doplňovat ozbrojené síly mobilizací nebo aktivací prostředků jako ARMATA. Ukrajina může získávat moderní prostředky západní provenience jako IRIS-T SLM. Ale vždy k rozhodujícímu střetnutí dojde na bojišti, tedy více děl, více tanků, více raket a více letadel. Tady má zřejmě Rusko navrch, i když ne nezbytně. Vždy jde i o výcvik vojáků a jejich zabezpečení, a zdá se, že tady Ukrajina vede.

IRIS -T a následné varianty má historii sahající až do roku 1996 jako mezinárodní projekt, kdy složení států se z různých důvodů měnilo. Účinný dostřel je až 40 km samozřejmě v návaznosti na typu a systému navádění. Každopádně patří k nejmodernějším systémům PVO v Evropě.

 

Zdroj: ukrinform.net

Tagy článku