Ruská balistická raketa Iskander-M a první americký MLRS M270 na Ukrajině anihilován

Ruská balistická raketa Iskander-M a první americký MLRS M270 na Ukrajině anihilován
Autor fotografie: GoodFon / Public domain|Popisek: MLRS M270
01 / 07 / 2024, 10:00

Je poměrně zvláštní, jak ruská propaganda projevuje mnohem méně snahy prezentovat své úspěchy na rozdíl od té ukrajinské. Tentokráte se bohužel Moskvě povedl velmi úspěšný zásah.

Níže vložené video ze sítě X ukazuje americký raketomet M270, těžší verzi známého stroje HIMARS. Systém projíždí stromořadím a je sledován ruským UAV, jehož operátor zřejmě zadal souřadnice a řídící systémy zapracovaly. Raketomet vjíždí do budovy a následuje mohutný výbuch. The Warzone zmiňuje, že se jednalo o ruskou balistickou raketu krátkého dosahu Iskander-M. Vše se odehrálo v Mykolajivské oblasti asi sedmdesát kilometrů od fronty. Ztráta M270 zatím není potvrzena, ale jednalo by se o první americký pásový MLSR zničený na Ukrajině. Velikost výbuchu ovšem naznačuje, že M270 byl s největší pravděpodobností zničen. 

Iskander-M, ruský systém krátkého dosahu

 

9K270 Iskander-M patří mezi nejcennější systémy Armády Ruské federace. Rychlost rakety se v terminální fázi pohybuje v rozmezí Mach 6,2 až Mach 7,6 (2 100 až 2 600 metrů za sekundu). V první fázi letu raketa může dosáhnout výšky až padesát kilometrů a zasáhne cíl až do vzdálenosti 500 kilometrů. Kromě hlavice s kazetovou municí nebo vysoce výbušné nálože může Iskander-M pochopitelně nést jadernou nálož. Systém byl navržen v roce 1988, ale v provozu je až od roku 2006. V zásadě se jedná o taktickou raketu určenou pro ničení menších pozemních cílů s vysokou hodnotou. 

Podle Global Security mělo Rusko do roku 2019 až dvanáct brigád Iskander po celém území. Jedna brigáda má dvanáct vozidel se dvěma raketami, což teoreticky poskytuje celkovou salvu 288 Iskanderů proti jednotlivému nepříteli naráz. Raketa váží 3 800 kilogramů a hlavice až 700 kilogramů. Raketa má inerciální naváděcí systém, optický DSMAC, satelitní navádění GLONASS. Přesnost Iskander-M je na pět až sedm metrů. Rusové tvrdí, že přesnost systému je na velikost malého okna a hlavice zničí prostor o velikosti dvou fotbalových hřišť. V každém případě M270 rozhodně není cílem Iskanderů. 

První zdokumentované použití Iskanderu je z roku 2008 v Gruzii. V roce 2013 byly systémy rozmístěny Arménii a Baku jich dokonce mělo několik obdržet. V roce 2014 byly dislokovány na Krymu. Rusové je naostro vyzkoušeli v Sýrii v letech 2016 a 2017. Zatím není potvrzen jediný sestřel Iskander-M ze strany Ukrajinců, i když Kyjev tvrdí, že jich jedenáct zničil. Anglická verze Wikipedie informuje, že v březnu 2024 Iskander-M stojí za prvním zničením M142 HIMARS a také likvidací dvou německých odpalovacích zařízení M901 Patriot. Iskandery jsou pochopitelně rozmístěny i v Kaliningradu. 

Iskander-M

MLRS M270, pro Ukrajinu citelná ztráta

 

M270 je těžší verzí systému HIMARS. Váží 24 tun (HIMARS 16) a systém je pochopitelně schopen odpalovat balistické ATACMS, které dělají Rusům na Ukrajině velké potíže. Raketomet je usazen na podvozku Bradley, zatímco HIMARS je kolový. M270 byl odpovědí na ruský BM-21 Grad a vývoj uspíšila Jomkipurská válka a izraelské použití raketového dělostřelectva. Rakety mají průměr 227 mm, aby se do nich vešla mina AT2. MLRS může odpálit najednou 12 raket nebo dvě ATACMS, avšak HIMARS jen polovinu. M270 je koncipován proti ruským protibateriovým radarům tak, aby okamžitě mizel z místa střelby na lokaci, kde dojde k přebití. Na bitevním poli se jedná o vysoce cennou vlastnost. 

Výroba M270 skončila v roce 2003, ale systém je vytrvale modernizován, v současnosti především v rámci online propojení celé americké armády. Jedná se o plnohodnotnou integraci do řídících systémů a v zásadě schopnost autonomního režimu střelby, jenž neovládají operátoři. Modernizováno je také navádění, které dnes i na Ukrajině používá GPS. V roce 2012 bylo vylepšeno pancéřování. Systém byl poprvé použit v První válce v Perském zálivu, kde M270 vypálily celkem 6 000 raket, z toho 32 ATACMS

Pro Kyjev se jedná o citelnou ztrátu. HIMARS a M270 jsou rozdílové zbraně. Americké rakety převyšují ty ruské a to především balistická ATACMS. Přesto se v poslední době objevily informace, že Rusové dokáží standardní střely raketometu rušit. Nejde o potvrzené zprávy, ale je celkem jasné, že USA na to případně dokáží technologicky reagovat.

 

Tagy článku