Israel Aerospace Industries potvrzuje svou roli předního světového dodavatele moderních vojenských technologií

Israel Aerospace Industries potvrzuje svou roli předního světového dodavatele moderních vojenských technologií
Autor fotografie: IAI / Public domain|Popisek: LRR Mini Harpy
21 / 11 / 2023, 11:30

Izraelská společnost Israel Aerospace Industries (IAI) se řadí ke světovým lídrům ve vývoji a výrobě vyspělých systémů protivzdušné a protiraketové obrany, bezpilotních prostředků a vyčkávací munice. Jenom za poslední půlrok se firmě podařilo uzavřít několik významných kontraktů. Tyto obchodní úspěchy jsou jasným důkazem toho, že izraelský výrobce nabízí nejmodernější, technologicky sofistikovaná a spolehlivá řešení.

První významný kontrakt za posledních několik měsíců se podařilo izraelské IAI uzavřít na začátku letošního května s Estonskem. To se rozhodlo od izraelské společnosti koupit vyčkávací munici. Podle dostupných informací má jít o nákup pokročilé vyčkávací munice s dlouhým doletem v hodnotě minimálně 100 milionů eur, čímž se tato akvizice stává jednou z největších v historii estonské armády.

Ačkoliv žádná ze stran neuvedla, o jaký konkrétní typ vyčkávací munice jde, předpokládá se, že do výzbroje estonských ozbrojených sil budou zavedeny systémy Mini Harpy. Právě fotografii s municí Mini Harpy zveřejnil na svém Twitteru v den uzavření smlouvy estonský ministr obrany Hanno Pevkur. Vyčkávací munice Mini Harpy váží kolem 40 kilogramů a dokáže operovat v plně autonomním režimu. Navíc může být vyzbrojena několika typy hlavic o váze až osm kilogramů.

Potuplná munice Mini Harpy

Snad největším obchodním úspěchem IAI nejenom za poslední půlrok, ale i za několik let, je smlouva na dodávku systému Arrow 3 pro Německo. Na konci září podepsal německý ministr obrany Boris Pistorius záměr o pořízení kompletu Arrow 3 se svým izraelským protějškem Joavem Galantem a rozpočtový výbor spolkového sněmu tento nákup v hodnotě kolem 4 miliard eur schválil ve druhé polovině října.

Německo se tak stane prvním evropským uživatelem tohoto systému, který bude zároveň součástí projektu European Sky Shield Initiative. Jedná se o společnou iniciativu celkem 19 evropských zemí s cílem vytvořit v Evropě robustní, vícevrstvou protivzdušnou a protiraketovou obranu, jejíž součástí má být i systém Arrow 3. Očekává se, že dodávky systému Arrow 3 do Německa budou probíhat od roku 2025. Arrow 3 se nedávno v Izraeli prezentoval prvním úspěšným sestřelením nepřátelské rakety, kterou na židovský stát vypálilo jemenské povstalecké hnutí Ansar Alláh.

Arrow 3

Izraelský deník The Jerusalem Post informoval 9. listopadu o uzavření kontraktu mezi společností IAI a blíže nespecifikovaným zahraničním zákazníkem. Předmětem smlouvy má být dodávka systémů protivzdušné obrany v hodnotě 1,2 miliardy dolarů. Dohoda mezi Israel Aerospace Industries a zahraničním zákazníkem byla realizována prostřednictvím izraelského ministerstva obrany.

O několik dní později se v médiích objevila zpráva o dalším obchodním úspěchu. Firma IAI dodá izraelské armádě na základě smlouvy s tamním resortem obrany systémy protivzdušné obrany v hodnotě 1,2 miliardy dolarů. Právě systémy PVO jsou dnes klíčovými prvky ochrany izraelského obyvatelstva, které musí čelit ostřelování ze strany palestinského teroristického hnutí Hamás. Jak uvádí k této zakázce výkonný ředitel IAI Boaz Levy, firma v souvislosti s probíhajícím konfliktem mezi Izraelem a hnutím Hamás urychleně dodává izraelské armádě všechny potřebné systémy.

Kromě výše uvedených existujících kontraktů uspěla společnost Israel Aerospace Industries i na Slovensku ve výběrovém řízení na nový systém protivzdušné obrany středního dosahu. Slovensko si jako nejvhodnější řešení zvolilo systém BARAK-MX z portfolia IAI a slovenský resort obrany již má svolení k zahájení vyjednávání o jeho pořízení. Komplet protivzdušné obrany BARAK-MX tvoří celkem tři odpalovací zařízení, z nichž každé je vyzbrojeno osmi raketami. V nedávné minulosti si systémy BARAK-MX objednalo i Maroko a Kolumbi

Zdroj: CSG

Tagy článku