Itálie už nekoupí další letouny F-35. Přezkoumá i stávající kontrakt na nákup 90 F-35

Itálie už nekoupí další letouny F-35. Přezkoumá i stávající kontrakt na nákup 90 F-35
Autor fotografie: Lockheed Martin|Popisek: F-35
09 / 07 / 2018, 09:00

Nová italská vláda nemá zájem o nákup dalších letounů F-35, prohlásila ministryně obrany Elisabetta Trentaová z Hnutí pěti hvězd.

Nová ministryně obrany Elisabetta Trentaová vyloučila podepsání nových kontraktůs USA za účelem nákupu stíhačů 5. generace F-35. Ministryně navíc chce přezkumat stávající kontrakt, který se týkaá objednávky 60 F-35A a 30 F-35B, které Itálie uzavřela v roce 2012.

psali jsme: Práce na montáži nizozemských F-35 začaly v Itálii

,,Už nekoupíme žádné další letouny F-35," uvedla v rozhovoru pro televizní síť La7 Trentaová. ,,Zvažujeme co dělat se stávajícím již platným kontraktem," dodala italská ministryně obrany. Hnutí pět hvězd, které se stalo ve volbách nejsilnější stranou, podrobilo mimo jiné F-35 kritice s tím, že stroje 14 miliard dolarů za 90 F-35 představuje pro Itálii příliš velkou finanční položku.

psali jsme: Itálie má svou první F-35

Na druhé straně řekla, že případné zrušení kontraktu by stálo Itálii nakonec více než jeho udržení, protože vycouvání z něho by mohlo vyústit ve vysoké finanční penále, což by samozřejmě byla zátěž pro italský rozpočet. A na druhé straně by to nepřispělo k dobrým vztahům s USA, protože Itálie má jako jediná evropská země mimo USA montážní linku strojů F-35B v italském výrobním závodě Cameri.

psali jsme: Američtí kongresmani tlačí na ministra obrany Mattise, aby ihned zastavil ,,nemyslitelný" prodej F-35 Turecku

V roce 2017 z něho vyrolovaly první tyto stroje. Závod má vyrobit celkem 30 F-35B, které má získat italské námořnictvo, letectvo a také nizozemské vzdušné síly.

 

Zdroj: rt.com

Tagy článku