Italská armáda pořizuje pro svou mechanizovanou pěchotu nová kolová BVP Freccia

Italská armáda pořizuje pro svou mechanizovanou pěchotu nová kolová BVP Freccia
20 / 01 / 2020, 13:00

Objednávka italské armády na nejnovější dodávku stíhačů tanků Freccia 8x8 umožní, aby výrobní linka společnosti Iveco zůstala otevřená, dokud nebude dokončeno 381 vozidel v hodnotě 1,5 miliardy EUR, která již byla schválena parlamentem.

27. prosince 2019 byla v Palazzo Guidoni v Římě, sídle Generálního sekretariátu obrany a Národního ředitelství pro vyzbrojování, podepsána smlouva na nákup 30 obrněných vozidel Freccia 8x8 (5 v bojové verzi a 25 v protitankové verzi) s desetiletou integrovanou logistickou podporou.

Freccia jako samohybný minomet

Freccia VBM 8x8 je ve svých různých verzích (bojové vozidlo pěchoty, stíhač tanků, samohybný minomet, velitelsko-štábní vozidlo) obrněným bojovým vozidlem s prokázanou spolehlivostí a je výsledkem úzké spolupráce ministerstva obrany a italského zbrojního průmyslu v oblasti pokročilých technologií po stránce technické (za níž odpovídá Generální sekretariát obrany, Ředitelství pozemní výzbroje) i operační (armádní generální štáb).

Díky trupu navrženému k zajištění maximální ochrany osádky, výkonnému motoru Iveco, třem řídicím nápravám, věži HITFIST s kanónem ráže 25 mm a pokročilým systémům velení, řízení a spojení od společnosti Leonardo, zajišťuje VBM Freccia osádkám vynikající taktickou a strategickou mobilitu a ochranu v kombinaci s odpovídající palebnou silou v široké škále operačních scénářů. Protitanková verze je oproti bojovému vozidlu pěchoty navíc vybavena řízenými střelami Spike MR/LR.

Nová smlouva využívá prostředky přidělené v rámci ministerské úmluvy mezi ministerstvy obrany, hospodářského rozvoje a financí, přičemž v příštích letech (až do roku 2032) bylo na projekt VBM Freccia přiděleno přibližně 1,5 miliardy EUR. Smlouva znamená obnovení dodávek vozidel pro mechanizované jednotky italské armády (která má v současnosti čtyři mechanizované brigády v rámci divize Acqui s hlavním štábem v Neapoli; jejich pěší pluky jsou nebo budou vyzbrojeny především vozidly Freccia, lehkými taktickými vozidly VTLM Lince, případně pásovými obrněnými vozidly pěchoty Dardo).

Tagy článku