Italský ministr obrany: Dodávky letounů F-35 budou pokračovat dál

Italský ministr obrany: Dodávky letounů F-35 budou pokračovat dál
Autor fotografie: flickr.com (public domain)|Popisek: F-35
02 / 06 / 2020, 14:00

Italský ministr obrany Lorenzo Guerini se v interview pro magazín Formiche zavázal, že program F-35 a dodávky letounů páté generace budou pokračovat dál. Hnutí pěti hvězd, které vyhrálo italské parlamentní volby v roce 2018, a které je v koalici s Demokratickou stranou, jíž je Guerini členem, má však s dodávkami letounů ,,v době koronavirové" F-35 problém.

Guerini v rozhovoru pro magazín Formiche ujistil, že program F-35 a tudíž i dodávky dalších letounů, kterých má Itálie k dispozici zatím 15, budou pokračovat dál. Reagoval tak zároveň na hlasy svého koaličního partnera Hnutí pěti hvězd, které navrhovalo, aby se kvůli ozdravění ekonomiky v důsledku koronavirové krize, dodávky letounů na rok zastavily. ,,Program F-35 bude pokračovat," prohlásil pro magazín Formiche Guerini, aby nikoho nenechal na pochybách, co bude s dodávkami letounů 5. generace dál.

Hnutí pěti hvězd, koaliční partner Demokratické strany, mělo problém s celým italským programem F-35 a v roce 2018 ještě před parlamentními volbami se nechalo slyšet, že by celý program zrušilo, protože je moc nákladný. Tehdejší ministryně obrany Eliabetta Trentaová z Hnutí pěti hvězd dokonce prohlásila, že nová italská vláda už nemá zájem o další nákup letounů F-35. Ministryně navíc chtěla přezkumat stávající kontrakt, který se týkala objednávky 60 F-35A a 30 F-35B, které Itálie uzavřela v roce 2012. Pak svá prohlášení Hnutí pěti hvězd mírnilo a k programu F-35 zaujalo realističtější postoj.

Guerini uvedl v rozhovoru, že naopak škrty v programu F-35 by poškodily průmysl a zaměstnanost v oblasti špičkových technologií. ,,Proto musíme zapojit celou naši zemi do širší debaty ohledně obrany. Naši občané by měli být přesvědčeni o tom, že je zde díl italské konkurenceschopnosti a udržování programů jako F-35 pomáhá zachovat naši kapacitu bránit naši zemi a systém aliancí, jichž jsme součástí," dodal Guerini.

Italský ministr obrany  rovněž v této souvislosti vyzdvihl v interview význam spojenectví s USA a s NATO, a proto je podle něho nutné v dodávkách letounů 5. generace pokračovat.

 

Zdroj: Defense News

Tagy článku