Italský výrobce Leonardo: vrtulníky jsme připraveni dodat. Naše nabídka předčí požadavky ČR

Italský výrobce Leonardo: vrtulníky jsme připraveni dodat. Naše nabídka předčí požadavky ČR
07 / 08 / 2019, 10:30

Vrtulníky od USA možná nebudou. Obrana prý nabídku posuzuje jen jako průzkum trhu, zaznívalo v minulých dnech v tisku. Tuto informaci potvrdilo i Ministerstvo obrany. Kromě americké nabídky, která je finančně nákladná, je na stole totiž i řešení nabízené italskou zbrojovkou Leonardo. Security magazín se proto obrátil na tuto zbrojovku obrátil a dotazoval se na výhody italského řešení i na to, zda jsou stále připraveni dodat České republice víceúčelové vrtulníky AW139.

  • Leonardo se účastní v současné době opožděného výběrového řízení na víceúčelové vrtulníky. Stále jste ochotni prodat své modely AW139 české armádě?

Společnost Leonardo je rozhodně odhodlána poskytnout to nejlepší řešení, aby zajistila, že česká armáda a daňoví poplatníci dostanou to, co si zaslouží, a to nákladověefektivní a bezpečnéřešení s výrazným zapojením domácího průmyslu. Nabídka AW139, která byla předložena, již splnila, a dokonce předčila příslušné požadavky. Stále věříme, že toto řešení může přinést jedinečné výhody.

  • Jaké jsou největší výhody tohoto vrtulníku?

AW139 je jediná nová generace víceúčelového vrtulníku, která je dnes na trhu k dispozici. Je to nejúspěšnější program vrtulníků v celém odvětví rotorových letadel za více než 15 let, který si vybrala řada ozbrojených sil a vlád na celém světě, včetně mnoha zemí NATO. Vyznačuje se již demonstrovanými schopnostmi dvojího použití a nejnovějšími normami certifikace a bezpečnosti. Je vybavena skutečnými schopnostmi províceúčelové vojenské a veřejné služby. Vrtulník podává nejlepší výkon ve své třídě v horku a výškách, disponuje úplným systémem ochrany před ledem za velmi chladného počasí, a proto vyhovuje domovským i expedičním potřebám zemí NATO. Poskytuje pokročilou avioniku pro vysoké situační povědomí a nízké pracovní zatížení posádky. Má vysoký stupeň přizpůsobení v kombinaci s vynikající místní podporou a s možnostmi průmyslové spolupráce v dané zemi. Jeho moderní design umožňuje růstový potenciál v následujících 30 až 40 letech provozu, který žádný jiný konkurenční model nemůže poskytnout, a také nabízív porovnání s konkurencí atraktivní cenu v poměru s efektivitou. Vrtulník je rovněž vybaven systémem ochrany před mrazem, který umožňuje provoz v náročných povětrnostních podmínkách, kdy by jiné typy helikoptér stály v hangáru a nemohly vzlétnout. Celkově byflotila o jednom typu helikoptér (AW139) zaručila bezkonkurenční všestrannost a efektivitu při provádění jakékoli mise s rychlou reakcí a vysokou mírou dostupnosti, ať už jde o vnitřní bezpečnost nebo pomoc při katastrofách či v civilu, a to na celostátní úrovni a ve prospěch celé české komunity.

  • Nedávno jste prohlásili, že jste schopni doručit první vrtulníky za 24 měsíců od podepsání smlouvy. Je tím myšlena dodávka plně vybavených vrtulníků?

Ano. Také posádky a údržbáři dostanou před započetím dodávek příslušná školení, a to za účelem urychlení uvedení helikoptér do provozu a optimalizace času.

  • Jakým způsobem byste poskytli školení koncových uživatelů vrtulníků? V jakém časovém horizontu?

Společnost Leonardo je schopna poskytnout komplexní výcvikové služby pro posádky a údržbářevrtulníků AW139 zahrnující všechny etapy učebních osnov. Můžeme splnit požadavky na lokalizované služby nebo poskytnout příslušné služby prostřednictvím naší specializované tréninkové akademie, kde je každoročně školeno až 10 000 studentů. Čas závisí na požadavcích zákazníka (počáteční provozní schopnost nebo plná provozní schopnost části nebo celé flotily, počet školených atd.). Typovou kvalifikaci pilota lze obvykle dosáhnout za několik týdnů.

  • Takže tomu rozumím správně, když to chápu tak, že za 24 měsíců můžeme (ČR) mít plně vybavené vrtulníky s plně vycvičenými týmy?

Ano.

  • Polsko nyní zakoupilo vaše vrtulníky. Security Magazínu se doneslo, že s polskou armádou projednáváte další dodávku. Je to pravda? Jaké další země zvažují koupi vašich vrtulníků?

Polsko je pro společnost Leonardo domácím trhem, kde máme silnou průmyslovou spolupráci a podepsali jsme smlouvu na dodávku čtyř vrtulníků AW101 pro protiponorkovou (ASW) a zásahovou (pátrací a záchrannou – SAR) divizi.Polsko má různé požadavky na boj a modernizaci vrtulníků a jsme přesvědčeni, že máme ta nejlepší řešení, která je splní, a to nad rámec toho, čeho jsme již dosáhli. Existuje řada zemí, které se na nás neustále dívají jako na konkurenční dodavatele vojenských vrtulníků napříč geografiemi: Evropa, Asie, Amerika, Střední východ, a to pro pozemní i námořní mise.

Tagy článku