Italský zbrojní gigant Leonardo poslal nótu na ministerstvo obrany

Italský zbrojní gigant Leonardo poslal nótu na ministerstvo obrany
Autor fotografie: flickr (CC BY 2.0)|Popisek: AW139M
30 / 03 / 2019, 17:00

V návaznosti na prohlášení politického náměstka ministerstva obrany Jakuba Landovského o tom, že už byla dohodnuta mezivládní dohoda mezi ČR a USA o dodání 12 kusů bojových vrtulníků až za 12,5 miliardy korun, se na ministra obrany Lubomíra Metnara obrátil italský výrobce helikoptér Leonardo. V rámci dopisu, který má Security magazín k dispozici, Leonardo vyzdvihuje svoje řešení vrtulníku AW139M. Exkluzivně vám přinášíme obsah zaslané nóty.

Hlavním obsahem nóty je především upozornění ministerstva obrany na to, že se Leonardo hodlá zúčastnit tendru na akvizici 12 víceúčelových vrtulníků, bude-li vypsán. Podle Italů jsou helikoptéry AW139M zcela v souladu s požadavky české armády a jsou mimořádně konkurenceschopné z hlediska jejich pořizovací ceny.

Vrtulník AW139M, který Leonardo nabízí české armádě, je všestranným víceúčelovým vrtulníkem certifikovaným ARMAERO, přičemž disponuje systémem úplného odmrazování, komplexním balíčkem výzbroje (např. kulomet, raketomety, raketami vzduch - země, vnějšími zbraněmi, balistickou ochranou pilotů a posádky. Leonardo upozornil Ministerstvo obrany, že všechny výše uvedené systémy budou na platformě AW139W v době dodání instalovány bez nutnosti dodatečného vývoje anebo pořízení.

Italové české armádě garantují dodání všech 12 helikoptér do 24 měsíců od podpisu smlouvy. Podle Leonarda může být nadto plná provozní schopnost zajištěna ve velmi krátkém čase po dodání helikoptér, protože zaškolení pilotů může být prováděno paralelně se školením italských vzdušných sil, které tyto vrtulníky používají, aniž by bylo nutné čekat na dodání všech helikoptér do ČR.

Italové dále vyzdvihují velmi nízké náklady na životní cyklus helikoptér, a to i po uplynutí záruční doby formou garance poskytování neustálé servisní podpory po celou dobu životnosti. 

Leonardo také garantuje, že ve vztahu k této armádní akvizici již identifikovala místní společnosti, které by se podíleli na kompletaci helikoptér formou dokončovacího centra, údržbě vrtulníků, opravách, výcviku a výrobě komponentů, což mimo jiné přinese prospěch českému průmyslu.

Security magazín nyní zpracovává porovnání italského a amerického řešení. Je otázkou, zda dá ministerstvo obrany přednost levnějším a kvalitnějším vrtulníkům od Italů anebo vyhraje politická mezivládní dohoda s USA. Další informace k připravované akvizici přineseme v některém z dalších článků. 

Tagy článku

-->