Izrael dodal americké armádě druhý protivzdušný systém Iron Dome

Izrael dodal americké armádě druhý protivzdušný systém Iron Dome
Autor: CC BY-SA 3.0|Popisek: Iron Dome
04 / 01 / 2021, 13:00

Izraelské ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že americké armádě byla doručena druhá baterie mobilního protivzdušného systému Iron Dome.

Americké armádě byla dodána druhá baterie mobilního protivzdušného systému Iron Dome, informoval server Defence Blog s odvoláním na prohlášení izraelského ministerstva obrany v neděli. Izraelský ministr obrany Binjamin Ganc k dodávce systému dodal, že symbolizuje úzké sepětí mezi oběma státy a vyzdvihl vynikající vlastnosti systému Iron Dome, který je určen k likvidaci raket krátkého doletu a minometných granátů.

Kontrakt na dodávku dvou systémů Iron Dome byl podepsán v roce 2019, první dodávku obdržely USA v září minulého roku. Na vývoji systému se podílela americká zbrojovka Raytheon společně s izraelskou společností Rafael Advanced Defense Systems a Iron Dome je vyráběn i v USA jako joint venture společností Raytheon a Rafael Advanced Defense Systems.

Iron Dome je ve službě od roku 2011. Systém dokáže zasahovat vzdušné cíle na vzdálenost od zhruba 4 do 70 km (podle některých zdrojů efektivně od 7 km). Pro dělostřelecké granáty a rakety odpálené z menší vzdálenosti už Izrael vyvinul systém Iron Beam, který využívá laserového paprsku. Se systémy využívajících laserového paprsku přitom počítají i Američané. 

 

Zdroj: Defence Blog

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace