Izrael má znovu vyjednávat o nákupu konvertoplánů V-22 Osprey

Izrael má znovu vyjednávat o nákupu konvertoplánů V-22 Osprey
Autor: James Haseltine, Wikimedia Commons|Popisek: V-22 Osprey
28 / 09 / 2020, 14:00

Podle serveru Defence Blog se znovu otevřela otázka pořízení amerických konvertoplánů V-22 Osprey Izraelem.

Na přetřes se znovu dostává otázka možného izraelského nákupu amerického konvertoplánu V-22 Osprey od společnosti Boeing, informoval server Defence Blog. O potenciálním pořízení těchto strojů se hovoří již řadu let. Izrael projevil poprvé vážný zájem o konvertoplány v roce 2012, o šest let později už to vypadalo, že by se obě strany mohly dohodnout, nicméně k formálnímu stvrzení konkrétním kontraktem nedošlo.

Server Defence Blog nyní s odkazem na zdroj z izraelského ministerstva obrany Benn Gantz uvedl, že vláda se vrací k jednáním o nákupu konvertoplánů a má konkrétně zájem o 12 strojů. Tomu by napovídal i fakt, že izraelský ministr obrany Gantz tlačí na to, aby byly americké konvertoplány konečně nakoupeny. Pořízení strojů stály v cestě problémy s nedostatečnými finančními zdroji ze strany Izraele.

Už v roce 2014 nicméně dalo americké ministerstvo zahraničí zelenou k potenciálnímu prodeji 6 Ospreyů Izraeli za cenu 1,13 miliardy dolarů. Pokud by nyní byl podepsán kontrakt a došlo k prodeji konvertoplánů, stal by se Izrael druhou zemí po Japonsku, která by si tyto stroje pořídila. Japonsko provedlo v roce 2015 objednávku na 5 Ospreyů. 

Konvertoplán V-22 Osprey je určen pro plnění podobných úkolů jako vrtulníky, ale má podstatně delší dolet a cestovní rychlost. Dolet navíc zásluhou schopnosti tankování za letu není omezen množstvím paliva v interních a přídavných nádržích. Posádku tvoří obvykle dva piloti a dva palubní inženýři, přičemž dokáže přepravovat až 24 sedících, či 32 vojáků na podlaze anebo pojmout přes 9 t nákladu ve vnitřním prostoru či 6,8 t v externím podvěsu.

 

Zdroj: Defence Blog

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace